תחשבו רגע על מדינה עם מרחבי ריצה שהכל בה רגוע ושליו, אבל בכל זאת קצת מלוכלך. עכשיו קחו את זה צפונה ו…הגעתם לשוודיה, שבה כל זה התחיל. שוודיה היא אחת הארצות המגניבות ורגועות, וככזו, נולדים שם פתרונות מעניינים מאד לחיבור בין ריצה (בריאות) לבין איסוף אשפה (בריאות כדור הארץ). 

עקבו אחרינו באינסטגרם וקבלו כתבות חדשות ישירות לפיד 😉

פלוגינג

לפי ויקיפדיה, פלוגינג (plogging) הוא שילוב של ריצה ואיסוף אשפה שהתחיל כמיזם חברתי בשוודיה ב- 2016 והתפשט לכל העולם. במקור מדובר במיזוג של שני מושגים בשפה השוודית – plocka upp-pickup ו- jogga jogging. זה ייצר מילה חדשה – plogga וממנה שם הפועל שכולם מכירים – plogging. לפי אותה ויקיפדיה, בכל יום כ-2 מיליון אנשים עושים פלוגינג בכל העולם.

התנדבות בקק"ל

ריצת פלוגינג היא שילוב מאוד יפה של פעילות מושלמת המשלבת פעילות אירובית – ריצה (עם שקית זבל ביד), שילוב של תנועות גוף ועבודת כוח – עוצרים להתכופף ולהתרומם, מבצעים סקוואטים ומתיחות. תוך כדי ריצה שגם ככה הינה ספורט בריא וכיפי והכי חשוב, זה ממש מצטלם טוב!

התנדבות בשמורת טבע

בניגוד גמור לשוודיה

שבה המודעות לאיכות הסביבה נמצאת ברמה אחרת לגמרי מזו בארץ הקודש, יש לנו הרבה מה לעשות וללמוד מהם בנושא. בתקופה האחרונה עניין הניקיון באתרי בילוי בחיק הטבע ובשמורות הטבע עלה חזק מאוד לכותרות ולא עובר חודש בלי לפחות כתבה אחת באחד הערוצים המרכזיים בטלוויזיה. יחד עם זאת, מי שמזדמן לאזורי בילוי ביערות ופארקים ציבוריים אחרי חגים עלול בטעות לחשוב שהוא נמצא במדינת עולם שלישי. למרות שבחלק קטן מהמקומות המצב השתפר במקצת, כמות הפסולת שמשאירים אחריהם המבלים והמטיילים במקומות מסויימים פשוט מעוררת חלחלה.

איסוף זבל ביערות

מה אפשר לעשות ואיך עושים את זה נכון

ישנן הרבה צורות שאפשר להחזיר אהבה לטבע. הכי פשוט – זה לא ללכלך ולקחת את כל הפסולת איתכם אחרי בילוי. ראיתם אזור מלוכלך בטבע (חניון, אזור פיקניקים, פארק וכו’) – תיצרו קשר עם רשות הטבע והגנים (אם מדובר בפארק או שמורה), או קרן קיימת לישראל (אם מדובר ביער) ותתאמו איתם את הפעילות שתעשו. תקבלו מהם שקי אשפה, כפפות והסבר, יחד עם תיאום המקום שבו תוכלו להשאיר את כל השלל שתאספו. דוגמא אחת לכך היא הפעילות Cleanpanel שעשינו ביער בן שמן בתיאום עם קק”ל. 

התנדבות באיסוף אשפה

ברגע שמדובר במקומות פחות נגישים לרכבי שטח של הפקחים ועובדי הניקיון, סביר להניח שמה שמשאירים מטיילים בשטח ישאר שם ולא יאסף. כאן בדיוק התרומה של פלוגינג תהיה הכי מורגשת. התארגנו עם חברים על מסלול, תיצרו קשר עם פקח שישמח לפגוש אתכם בשטח על מנת לתת הסבר ולסכם על מקום איסוף והשארת השקים לאחר מכן – ועשיתם מעשה טוב.

רשות הטבע והגנים משתפת פעולה עם קהילת רצי שטח והרים, כחלק ממיזם חברתי-סביבתי המתקיים בשמורות טבע, גנים לאומיים ושטחים פתוחים שהפעילויות במסגרתו מתקיימות במועדים ובאזורים שונים. במסגרת המיזם מתבצעות עבודות איסוף אשפה פזורה בשטח, פתיחה וחידוש שבילי טיולים שכוסו בפסולת וצמחיה סבוכה, וכן בדיקת תקינות ובטיחות של שבילי מטיילים מסומנים.

התנדבות בקק"ל

פלוגינג בכרמל

עם המחשבה הזו בראש, הצטרפנו לריצת פלוגינג של מועדוני ריצה “סאמיט” ו-“חורשן רצים בשטח” שנוהגים לעשות פלוגינג אחת לכמה חודשים, בכל פעם במקום אחר, בשיתוף פעולה עם הרט״ג, ומעלים את המודעות לניקוי מסלולי שטח בהם הם רצים בכל שבוע ושמירת הניקיון בהם. 

איסוף אשפה בטבע

חבורה של כ-40 רצים, נפגשה מוקדם (מאוד) בבוקר, אחרי נסיעה של כשעה וחצי, בכרמל, כדי לרוץ ולנקות לאורך נחל כלח. נחל כלח נחשב בעיני רבים כאחד ממסלולי הטיול היפים והמיוחדים באזור הכרמל. הוא מתפתל בחלקו הצפוני של הכרמל, המכונה “שוויצריה הקטנה”, בו קיימת תופעה גיאולוגית ייחודית עם סלעים קמורים הקרויים “צנירים”. עם קצת מזל ועין חדה אפשר אף לחזות בפריחתו היפה בנחל של השושן הצחור שהנו צמח נדיר, הצומח רק בכרמל ובגליל העליון.

התחלקנו לשתי קבוצות, שני מסלולים שנפגשים באמצע, שומעים את סיפורי הפקח שמחכה לנו עם הסבר מלומד על האזור, מקבלים שקים וכפפות ויוצאים לדרך – כ-5 ק”מ של ריצת פלוגינג משותפת.

איסוף אשפה קק"ל

כל ריצה יכולה להפוך לריצת פלוגינג

גם אם לא תיאמתם את האיסוף עם קק”ל או רט”ג, קחו איתכם שקיות אשפה ותאספו את מה שאפשר. אם חניתם בחניון מוסדר, בסוף הריצה תשאירו את השלל בפחים מסודרים, או תקחו אותן לפח הקרוב, פח של תחנת דלק קרובה, או אפילו עד הפח בבית. הנה מה שערכה לפלוגר מתחיל תכיל:

  • כפפות חד פעמיות (לא חייבים)
  • שקית זבל גדולה
  • נעלי ובגדי ריצה
  • חברים טוביםֿ (לא חייבים, אבל נחמד אם יהיו)
  • שבילים יפים, אך מלאים בשאריות שבני אדם משאירים אחריהם

ועכשיו – רוצו והשפיעו!

צילום: רם גל וודים לינצקי

מאת ודים לינצקי

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים