אם תשאלו כל רץ שטח רציני, מי היא הדמות המרשימה ביותר בעולם ריצת השטח, סביר להניח שתשובה אחת תבלוט ותעמוד מעל כל האחרות. לעומת הרבה דמויות אחרות מעוררות השראה ובנוסף להישגיו הספורטיביים, ז’ורנט גם הקים עמותה למען שימור הסביבה.

קיליאן הוא הסמל המשמעותי ביותר שיצר עולם ריצות השטח. ראשית, הוא הגיע להישגים חסרי תקדים וניצח כמעט כל מירוץ אולטרה מרתון בעל חשיבות. אבל לא מדובר רק בהישגים ספורטיביים. לכל אלה מתחברת אישיות מרשימה ו״אחרת״. הוא בולט בצניעותו ובאופי ספורטיבי טהור ויותר מזה באהבה מדבקת להרים ולכל מה שהם מסמלים. במילים אחרות, ההרים הם הבייבי של קיליאן ומגרש המשחקים שלו ויש להם חלק גדול בחייו.

עדכונים מאאוטפאנל בטלגרם – לחצו פה!

היוזמה של קיליאן

עניין זה הביא אותו, כחלק מהחשיבה הסביבתית להקים את ה-Kilian Jornet Foundation, עמותה שמטרתה פשוטה: שימור הסביבה, וההרים בפרט. קיליאן רותם את עצמו ואת המותג שהוא יצר כזרוע נוספת שתפעל למען העלאת המודעות לנושא הסביבתי ושמירת טבע. העמותה פועלת לעידוד פעילויות ופרוייקטים המבוססים על פיתוח בר קיימא ושימור משאבי טבע, במטרה לצמצם את משבר האקלים וההשפעות ההרסניות על הטבע.  

אז איפה אנחנו משתלבים בזה? 

העמותה צעירה מאוד ונמצאת בתחילת דרכה. כחלק מפעילותה ומטרותיה היא יוזמת פרויקטים למען הסביבה. פרויקטים אלה יכולים להצליח רק בהירתמות קהילות אוהבי הטבע סביב העולם. עם תחילת פעילותה, העמותה גייסה מתנדבים ורוח הארגון היא להפעיל דרכם את הפעילויות בקהילות המקומיות, לערב אנשים ולעודד אקטיביזם ומעורבות. רבים נענו לפניה להתנדב ויעל ברוכים, פעילה סביבתית מכפר אוריה, התקבלה כמתנדבת רשמית של העמותה. כעת הצטרפתי אליה – ויחד אנו מרכזים את הפרויקט הקרוב בישראל.

אירועי שימור סביבה

Plogging – מנקים ורצים (מקור: ויקיפדיה)

Plogga week

יום כדור הארץ מתקרב (22.4.21) וכך נוצרה הפעילות הראשונה שמלווה את האירוע – Plogga week. מה זה Plogga? 

מדובר בארגון שהוקם בשבדיה ב-2016 המשלב פעילות סביבתית יחד עם פעילות גופנית, בדגש על ריצה ואיסוף פסולת מהמרחב הציבורי. מסתבר שהרמת לכלוך מאפשרת מגוון תנועות גוף משמעותיות כמו למשל התכופפות, מתיחות וסקוואטים כתמיכה בפעילות העיקרית: ריצה או הליכה. אלה פעילויות פשוטות, בסיסיות ומאד שכיחות וניקיון הטבע זוכה תמיד לאוהדים רבים. כך צבר הרעיון מומנטום מכובד וקהל משתתפים פעיל ביותר מ-100 מדינות ברחבי העולם, המנקים רצים והולכים בצורה שוטפת. כל אחד בסביבתו. 

בעולמנו ההולך ומתלכלך בצורה מדאיגה אף פעם לא מיותר לבצע עוד פעילות ניקיון וכל מאמץ הוא בעל משמעות. יש לכם הזדמנות להצטרף למאמץ הגלובלי וגם להופיע על מפת הניקיון העולמי שתיוצר ע״י העמותה של קיליאן.

מה צריך לעשות?

זה ממש פשוט! בשבוע המקדים ליום כדור הארץ, 19-25.4, צאו לשטחים הפתוחים בסביבתכם, לפעילות הגופנית הרגילה שלכם – הליכה, ריצה או רכיבה על אופניים – הוסיפו שקית אשפה לציוד שאתם נושאים ושלבו ניקיון לפני, אחרי או במהלך הפעילות. אל תשכחו להצטלם עם שקיות האשפה שאספתם, ואם אפשר גם לשקול אותן – מלאו את הדף המצורף (באנגלית!). הוסיפו פרטים מדויקים של מיקום הניקיון ואנחנו נעביר את המידע אל העמותה של קיליאן ז׳ורנט היוצרת מפה עולמית של מבצע הניקיון החברתי הזה.

אירוע Plogga week

את התמונות והטופס יש לשלוח ל- yael.arie.kjf@gmail.com 

 

לקבלת עדכונים שבועיים במייל, הצטרפו כאן:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים