האנשים הנחמדים מרשת האאוטדורס המוכרת ריקושט שלחו אל מערכת OUTPANEL שני פנסי ראש להשוואה. ה Petzl Tikka וה MH6 של Led Lenser. כתבה זו היא אחת מתוך 2 בהם נשווה בין שני הפנסים, כך ששווה לעקוב! שנתחיל? הכירו את Petzl Tikka.

petzl tikka

מאת: אופיר סבר
צילום: גיא חלמיש ואופיר סבר

Petzl Tikka- כרטיס ביקור

 • דגם: Petzel Tikka
 • מחיר: 199 ש”ח (מבצע) ברשת ריקושט
 • עוצמת תאורה: LED עם 200 לומנס
 • מרחק האור: 60 מטרים
 • תאורה אדומה
 • עלומה: רחבה
 • זמן בעירה: 60-240 שעות תלוי בעוצמה
 • 3 בטריות AAA או בטריה נטענת CORE כאקססורי נוסף
 • משקל: 86 גרם
 • עמיד למזג אוויר (IPX4)
 • טבעת זוהרת בחושך כדי לעזור למצוא את הפנס בחושך
 • משרוקית חירום והוראות סימון S.O.S במורס

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

tikka

Petzl

פצל נוסדה בצרפת על ידי פרננד פצל בשנות ה70. היא מתמחה בציוד טיפוס, מערנות ועבודה בגובה. לכן זהו ברור שבתחום התאורה תייצר פנסי ראש שיאפשרו לידיים להיות חופשיות. לפצל יש 4 קטגוריות של פנסי ראש- קלאסי, אקטיבי, ביצועים וייחודי. פצל הפכו לשם דבר בתחום ובז’רגון הישראלי הצבאי. המילה “פצל” הפכה לשם כולל לכל פנסי הראש כמו שג’יפ הפך לשם כולל לרכבי 4X4. המצב עד כדי כך קשה שפעם נשאלתי אם אני מכיר “פצל של בלק דיאמונד”.

פנס ראש

נוחות

רצועת הראש גמישה וניתנת להתאמה בקלות על ידי מתיחה קלה ברצועה תוך כדי החזקה של אבזם הפלסטיק. הרצועה לא משתחררת אפילו כשהיא מתוחה מאוד על הראש שלי (כן, עצרתי את הדם בראש בשבילכם!). אבל כשלובשים את הפנס על הראש למעט זמן כבר מרגישים מנגד למצח התנגדות ואי נעימות. הגב של הפנס אינו מרופד מלבד הרכות היחסית של הרצועה שעוברת שם. הדלקת הפנס מאוד נוחה והיד ישר מגיעה לכפתור. גם הטיית הפנס נוחה. מבחינתי זה לא מובן מאליו. ברוב הפנסים שניסיתי בחיי כשהייתי מנסה לכוון את הפנס, כל הפנס היה זז ולא רק החלק שלפנים, אלא אם הייתי מחזיק את הפנס ב2 הידיים. הגישה לבטריות נוחה ולא מרגיש כאילו הפנס עומד להישבר כל פעם שפותחים אותו כמו בפנסים אחרים שטוענים לעמידות מים גבוהה יותר.

עיצוב

ה Petzl Tikka בעיצוב קלאסי. המראה נקי, אסתטי וסימטרי. הוא מגיע באדום, כחול, ירוק ושחור. אומנם איכות החומר מרגיש קצת זול ופלסטיקי. הרצועה בעיצוב מעודן עם לוגו החברה, שם הדגם והסיסמה “Access the inaccesible” – גישה לבלתי נגיש.

petzl tikka

תאורה עיקרית

חמוש ב200 לומנס של LED, לפנס ראש Petzl Tikka יש 3 מצבים של עוצמה. עוצמה מלאה של 200 לומנס למרחק 60 מטר, עם “זמן בעירה” של 60 שעות, עוצמה סטנדרטית של 100 לומנס למרחק 40 מטר, עם 60 שעות בעירה ו-Max Autonomy עם 5 לומנס למרחק 10 מטר וזמן בעירה של 240 שעות.

המצב השלישי, Max Autonomy, הוא מצב של חיסכון בסוללה. בPetzl מבינים שזמן בעירה ועוצמת התאורה הם עניין של איזון. לכן האופציה שלישית היא מצב של “עדיפות זמן”, והאופציה של עוצמה מלאה היא מצב של “עדיפות עוצמה”. אומנם הטכנולוגיה לא קיימת בפנסים הזולים שלה, אבל  לPetzl יש פנסים עם הטכנולוגיה להתאים את עוצמת האור לפי המרחק מהאובייקט והשימוש בפנס אוטומטית. בפנסי הראש המתקדמים שלה, כמו הReaktik+ עם חיישן עצום בקדמת הפנס, בלוטות’, בטרייה נטענת ואפשרות לתכנות דרך הטלפון.

פצל טיקה

תאורה משנית

בנוסף לתאורה הלבנה העיקרית, ל Petzl Tikka יש נורה אדומה למניעת סנוור או לשימוש מבצעי. התאורה האדומה לא חזקה דיה כדי להאיר את השטח, אך מספיק כדי שניתן יהיה לראותה מרחוק, וניתן לעבור בין תאורה אחידה למהבהבת.

petzl tikka

ממשק משתמש

כמו שציינתי בנוחות, הפנס מאוד נוח לשימוש. לחיצה אחת על כפתור הפעולה מדליק את הפנס, לחיצה שניה ושלישית מעבירה בין עוצמת התאורה, לחיצה נוספת מכבה אותו ולסירוגין. מי מאיתנו שהשתמש בפנס ראש לא יצא מתוסכל משלל המצבים שהפנס צריך לעבור רק כדי לכבות אותו. ה Petzl Tikka פותר את הבעיה הזאת על ידי כך שלאחר זמן מה (לא ארוך מדי) שהפנס דולק, לחיצה נוספת תכבה אותו. כדי לעבור מצב צריך ללחוץ יחסית מהר. כדי לעבור לתאורה המשנית, לוחצים לחיצה ארוכה עד שהפנס עובר מצב. מעבר בין המצבים עובד באותה השיטה.

פנס ראש

אלמנטים נוספים

עד עכשיו התייחסתי לתכונות שניתן למצוא בצורה כזאת או אחרת בכל פנס ראש. מה שבלט מבחינתי ב Petzl Tikka הוא המחשבה הנוספת שהושקעה בו. בתוך האבזם שולבה משרוקית חירום ולידה ציור המסביר איך לסמן S.O.S בקוד מורס. מקווה שלאף אחד מאיתנו לא יצא להשתמש בזה אבל טוב לדעת שזה שם.

האלמנט הכי מגניב בפנס, הוא הטבעת הפורספנטית מסביב ללד. מדובר בטבעת ירוקה שזוהרת בחושך, ומאפשרת לנו למצוא את הפנס בקלות. לאחר שמכבים את הפנס לזמן מה, נשארת הטבעת הירוקה זוהרת במיוחד כ5 דקות נוספות.

petzl tikka

ה Petzl Tikka בזירה מול ה Led Lenser MH6

את המבחן המלא של הלד לנסר נפרסם בהמשך ואתם מוזמנים לעקוב. בינתיים, הכנו לכם קרב ראווה בין שני הפנסים.

חשוב לציין כבר בהתחלה, שהקרב הוגן. 2 הפנסים נמצאים באותה קטגוריה- “משקל נוצה”, כלומר פנסים בסיסיים ואיכותיים. 2 הפנסים חמושים עם 200 לומנס, אך הלד לנסר מגיע למרחק מעט גדול יותר בהבדל של 20 מטרים. יש לו את האופציה למקד את האלומה על ידי סיבוב. יש ללד לנסר אטימות +יותר טובה מפני גשמים ועל אבזם הרצועה יש קליפס, שלדעתי יותר שימושי ממשרוקית. כמכת מחץ, ללד לנסר יש בטריות נטענות.

petzl tikka

נראה כי ה Led Lenser MH6 מנצח בכל סיבוב. אך המכות שלו לא כאלה חזקות כפי שנראה.

במחיר גבוה במעט מה Petzl Tikka, ועם אותם 200 לומנס, 20 מטרים של הבדל לא יכריעו את הקרב. הקליפס אומנם עדיף על המשרוקית, אך בכל זאת מדובר בפנס וזהו לא הפיצ’ר שייתן את הנוקאווט. ולבסוף מכת המחץ של הLed Lenser MH6, הבטרייה הנטענת, מחזיקה רק 5 שעות! היתרון העצום שלו הופך לחיסרון. כל מה שה Petzl Tikka צריך לעשות כדי לנצח בקרב זה להמתין עד שהלד לנסר יהיה מותש ואז לתת לו פנס בעין.

פנס ראש

סיכום- Petzl Tikka, פנס מדליק!

במחיר של 260 שקלים חדשים, אנו מקבלים בתמורה פנס בסיסי בקטגורית “הקלאסי” של פצל. לדעתי זהו מחיר הגיוני בשביל פנס ראש מעוצב יפה, ידידותי למשתמש ופונקציונלי. יכולות התאורה שלו מגוונות מספיק, וזמן הבעירה שלו ארוך למדי. ניכר שהיה מחשבה נוספת על המוצר וזהו לבסוף מה שקנה אותי.

הכותב, אופיר סבר: זכה בתואר “שביליסט” ב2015 כשהשלים את שביל ישראל מדרום לצפון, מטייל מנוסה ומצלם טבע כבר 11 שנים. מדבר בהתלהבות מוגזמת על ציוד צילום וטיולים ופדנט כשזה מגיע לפק”ל קפה. סטודנט לתקשורת במכללת ספיר וכשהוא לא מצליח להתרכז במרצה הוא חושב על הטיול הבא שלו.