שחייה בים בחורף מפחידה אותי בעיקר בקטע של ההתמודדות עם הקור. אזרתי אומץ, ושחיתי עם חליפת השחייה של Huub מהדגם העליון: Agilis 3.5. 

התמודדות עם קור היא כושר נרכש 

כמו התאקלמות לחום כנראה, אנחנו יכולים להתמודד עם הכנה נכונה. יש את החבר’ה האלה בים שמתעקשים לשחות בלי חליפות. מסתבר שהגוף יודע להסתגל עד רמה מסוימת אם חושפים אותו בהדרגה. אחד מהחבר’ה האלה שפגשתי הסביר לי שיש תאי שריר ברקמות השומן שמייצרים יותר אנרגיה, והחשיפה ההדרגתית מגדילה את כמותם וכך משפרת את היכולת לעמוד בקור. לא בדקתי את התאוריה לעומק, ואני גם לא מתכוון לעשות את זה.

אני לא טוב בקור, ומאז שהייתי רץ כילד לאורך מסלול הבטון הארוך את ריצות הקיפאון מהבריכה למלתחות, אין לי אפילו שמץ של מוטיבציה לנסות לשפר את ההתמודדות שלי עם המצב הזוועתי הזה. באופניים שנים ארוכות שפשוט ניצלתי את ינואר-פברואר לפגרה ארוכה וחזרתי באביב. בים ובבריכה כל עוד זה מעל 24 מעלות אני שם, ומתחת? צריכה להיות לזה ממש סיבה טובה. להיכנס לים בחורף לשחייה? עדיין בכל פעם שאני נכנס למים זה מרגיש לי מנוגד לחלוטין לאינסטינקטים.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים
 

Huub Brownlee Agilis 3.5

Huub היא חברה בריטית שעושה מוצרים איכותיים לשחיה, טריאתלון ואיירונמן, והיא עובדת עם הטריאתלטים האחים בראונלי שמשתתפים בתכנון המוצרים. בארץ מייצגת אותה We-Tri שמייבאת גם את אופני Felt. מוצר קודם שבחנתי ואני משתמש בו הם משקפי השחיה עם עדשות מתחלפות

האג’יליס 3.5 זו כאמור חליפת הקצה, והיא פותחה עם תחרות ומהירות כמטרות מובילות. ב HUUB מספרים שהאחים בראונלי רצו להפריד בין חליפות אימונים לחליפת התחרות שתהייה הכי מהירה. בתור חליפת קצה תחרותית המטרה שלה היא קודם כל לאפשר תנועה טבעית וחופשית ככל הניתן. כמו כן כמובן הידרודינמיות – מהירות במים חשובה מאוד אבל זה משהו שקשה לבחון. המטרה השניה היא להציף את איזור המתניים והרגליים. 

חליפת שחייה Huub Agilis 3.5

הפיצ’רים הבולטים:

 • +43 FOAM ™- נאורפן ש HUUB טוענת שמציף ב 43% יותר (במגבלת ה5 מ”מ נאורפן של ITU)
 • ROTATIONAL FREEDOM ™- מבנה שמאפשר סגנון חתירה חופשי בכתפיים ובידיים. 
 • Arm Neutral ™- עוד מרכיב טכני אשר מפחית את מחזור המתיחה המרבי האופייני ב -50%. 
 • Break away Zipper ™- מנגנון המקנה יעילות לחילופים המהירים ביותר בעולם הטריאתלון.
 • מחיר: 3500 ש”ח באתר We-Tri, מדידה בחנות: רח’ הברזל 33 רמת החייל, ת”א. (נסגר).

כש 20 מעלות הופכות ל 25

אין כמו נטורל בלי כלום בשחיה, אבל האפשרות הזו לשחות בחורף המדהים בלי סבל של קור היא נפלאה. הים היה חלק לגמרי אחרי הגלים הקטנים. מלא סאפיסטים וגולשים בפולג שלא מוותרים גם על 40 ס”מ גל וכיף גדול. באמת התחלה מושלמת ליום.

בסתיו, עונת המעבר על נובמבר דצמבר, שחינו אני ואילן חברי לאימוני ה Open Water בחוף נתניה. טמפרטורת המים היתה סביב 20-22 מעלות (עד 23 שחינו בלי חליפה). החליפה של Huub מבית WeTri פשוט שחררה ממני את הסבל הזה של הקור: היא הפכה את השחיה לקלה ומהנה. הרגשתי כמו בשחיה של 25 מעלות בערך- פשוט מושלם. בטמפרטורות האלה עדיין אין אתגר משמעותי לחלקים החשופים: פנים, ידיים וכפות רגליים ואפשר להנות. בהמשך אילן מאיים עלי שעוד אסבול, אחרי שיהיו גשמים וכמה סערות והטמפרטורה תצנח. לא רציתי שעד שאסיים ואפרסם את המבחן יסתיים כבר החורף לכן בעת פרסום הכתבה עדיין לא בדקתי את הטמפרטורות הנמוכות יותר של אמצע ינואר-פברואר, בהמשך נעדכן אותה. 

סקירה חליפת שחייה

מציאת המידה

מידת החליפה צריכה להיות מאוד הדוקה, אבל יש לזה גבול: אם היא קטנה מדי התנועה הופכת מוגבלת. הכתפיים שזזות בשחייה לא מעט נמשכות כלפי מטה ואי אפשר לבצע שחיה נוחה. המידה הראשונה שבדקתי היתה מדיום, וזה היה מדיום קטן עבורי. המשכנו למידה מדיום-לארג’ ושם הדברים החלו להסתדר, בעוד שב Sailfish הייתי עם אקסטרא סמול! המסקנה מכך – המידות בחליפות של Huub, לפחות מהבדיקה שלי – על הצד הקטן של הסקאלה. 

בכל חליפה, למרות שהיא מאוד הדוקה נכנסים קצת מים לאיזור הטורזו- מרכז הגוף (ופחות לידיים ולרגליים שם זה ממש הדוק). המים בחליפה מתחממים מעט מחום הגוף והיא מונעת תחלופה מהירה שלהם. כל השתנה בפנים מייצרת אפקט מחמם נעים ומפנק לאיזה דקה. מצד שני כל חדירת מים מבחוץ מעבירה קור מטריד פנימה אל הגוף עד שהמים החדשים והקרים מתחממים גם הם מעט. זה מאוד תלוי גוף, אצלי הרגשתי שיש מעט רווח באיזור המותניים, שלי צרות יחסות, ואולי משם זה מגיע. 

לבישה והסרה

עדיין גם במידה הנכונה זה צמוד וקטן להרגשה. כל מרווח מיותר בין הגוף לחליפה מתבטא במחיר של חדירת יותר מים והפחתת האפקטיביות שלה. על כן יודע כל שוחה במים פתוחים – לבישת החליפות לשחייה זה תהליך איטי ומעצבן. הן בקושי עולות על הגוף היות והן צמודות כל כך. יחד עם זאת ביחס לחליפות זולות יותר הדגם הזה גמיש וקל בהרבה ללבישה. 

בנוסף הקושי עולה כי הן עשויות מחומרים מאוד עדינים שנקרעים בקלות רבה מהציפורניים. אם לא גזרתם את הציפורניים עד רמה של קוססי ציפורניים אובססיביים זה מסוכן לחליפה. יש לך לק ג’ל? כנראה שכבר עדיף לך לוותר ולהישאר בשחיה בבריכה המחוממת. הקרעים האלה שנוצרים אם לא נזהרים מחייבים תיקון בדבק מיוחד, מה שגם אומר שתפרדו מהחליפה שלכם לאיזה שבועיים בתהליך. עדיף להיזהר. 

 Huub Agilis 3.5

הסרה מהירה

גם יש קטע מיוחד לחליפה הזו שמיועד להחלפה מהירה משחיה לאופניים. בהוב מאפשרים לפתוח את הרוכסן מאחור במכה אחת לאורך כל הדרך: משיכה של החוט באלכסון הצידה פשוט פותחת אותו לכל אורכו במכה באחת. משיכה למטה היא פתיחה רגילה. אם פתחתם במכה צריך להכניס חזרה את שני בסיסי הרוכסן כך שיתחברו ללבישה חוזרת. 

בשחייה

לHuub יש כמה דגמים, ואני בחרתי בדגם העליון שהוא לא רק היקר ביותר הוא גם יחסית דקיק וגמיש יותר, ומתאים לשחיינים מתקדמים בעלי סגנון שחיה טוב. בדגם אחד למטה יש אזורים מעובים יותר באזור הארבע ראשי ברגליים, מה שמסייע לאלה שזקוקים לאיזון ציפה. כדי להימנע מחומר עבה יותר המפחית גמישות ותנועה בדגם הזה השתמשו בפיתוח מיוחד שמייצר יותר ציפה בעובי נתון. זה אכן מרגיש מציף מאוד! החליפות האלה שמות אותך ממש גבוה על המים, וצריך להתרגל לזה. החוויה בחלק האחורי בגלל הציפה הזו היא של כמעט חוסר צורך בעבודת רגליים. הן צפות להן גבוה שם וכל הגוף במנח של שחיה בים המלח. 

החופש בחתירה הדהים אותי. היא מאוד דקה בידיים ובכתפיים – ויתכן שהעדיפו פה את החופש הזה על פני חימום מסיבי. זה דווקא מצוין ומתאים לישראל, אבל לא בטוח שהייתי לוקח אותה דווקא לנורס מן.

שפשופים – החליפה מבצעת היטב

אחת הבעיות הקשות שלי הם השפשופים. המקומות המועדים: בעורף, שם מבט קדימה לוחץ את הצוואר אחורה לצווארון החליפה ונשימה הצידה בחתירה מיצרת שפשוף. בבית השחי גם יכולות להיות תופעות כאלה וחליפות מסוימות מציקות בחלק הקדמי של הצוואר. 

הפעם התחושה היתה באמת קצת לחוצה בעורף בעיקר, וחששתי מהשחיה. התברר שאכן לסגנון שלי, אצטרך שימוש קצר ב Body Glide מאחור שפתר את זה לחלוטין. מלפנים ובבית השחי לא היתה לי שום בעיה גם בלי בודי גלייד. 

Huub בראונלי אג’יליס 3.5 – סיכום

יופי של חליפה, ולמרות שאינה זולה, היא מומלצת: נוחה מאוד, גמישה ומגיבה לתנועת הגוף בכתפיים ובידיים. לא היו לי כמעט שפשופים, למעט בעורף ואלה נפתרו עם בודיגלייד לחלוטין. היא מרגישה כמוצר איכותי שמתאים לשחיינים מתקדמים בטריאתלון, איירונמן ומים פתוחים אבל קחו בחשבון את העדינות: לגזור צפורניים ולמשוך אל הגוף בזהירות בקיפולים. בעונות מעבר וטמפרטורות לא קפואות ממש היא מעולה, ובהמשך נעדכן גם מטמפרטורות נמוכות יותר. 

יתרונות

 • נוחה לשחיה וגמישה יחסית
 • דקה בידיים ובכתפיים
 • הסרה בפנטנט רוכסן מהיר

חסרונות

 • מיועדת לטמפרטורות סבירות, לא קפואות
 • יש ללבוש בזהירות למניעת קרעים – עדינה מאוד.
 • מחיר פרימיום, אבל זו חליפת קצה תחרותית

 

להשיג ב We-Tri, מדידה בחנות: רח’ הברזל 34 רמת החייל, ת”א. 

מאת: גיא חלמיש