כבר כמה שנים טובות אני מטיילת עם תרמיל Osprey Renn 65L ולקראת טרק בבולגריה החלטתי לנסות לטייל כמו האירופאים עם תיק יום קטן יותר. החבר’ה של GoNature נתנו לי לנסות את התרמיל OLYMPUS IV ויצאתי לדרך.

לטייל עם תיק יום כמו האירופאים

מה הנפח של המוצ’ילה שיש לכם בבית? זו שנשלפת לכל לטיול של יותר מ24 שעות, בלי הרבה מחשבה, זו שמשרתת אתכם נאמנה כבר כמה שנים טובות…. אני מוכנה להמר שלא פחות מ60 ליטר. למה? כי אנחנו הישראלים והישראליות אוהבים שיש לנו מקום להכל. ללדרמן, ולפליז גם באוגוסט (כי קר במדבר בלילה…) ואולי גם לאוהל, ואיך אפשר לטייל בלי פק”ל… או בלי תיק עזרה ראשונה שיכול להציל חיים של כפר שלם… ומגבת לאחרי המעיין… בקיצור, 60 זה המינימום, ולא פגשתי שביליסט אחד שטייל עם פחות מ65 ליטר (מודה שגם אצלי הosprey 65 עובד שעות נוספות). 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים
 

כשטיילתי באירופה שמתי לב שהאירופאים מטיילים אחרת. מהרבה בחינות, גיל המטיילים, אפשרויות הלינה, כמות המים, תרבות המקלות הליכה, אבל במיוחד צד את תשומת ליבי גודל התיק. לא תתפסו אירופאי עושה טרק עם תיק של יותר מ40 ליטר (וגם אלה נחשבים מגזימים) – ואיכשהו נראה שהם לא נהנים פחות (אם לא יותר). 

אפשר לפתוח פה דיון שלם על מינימליזם והיתרונות שלו – אני עדיין לא שם. במקום זה החלטתי לנסות לטייל פעם אחת עם קצת פחות. האמת? שהופתעתי מכמה שה-Olympus מכיל. 

בסוף יולי טסתי בספונטניות (לפני שיסגרו את השמיים) לטרק בהרי רילה בבולגריה וניצלתי את ההזדמנות לבחון את התיק במצב אמת. שישה ימים, חמש בקתות, elevations של אלף מטר ביום לפחות. אני לא בטוחה שאני ממליצה שהפעם הראשונה שאתם יוצאים לטייל עם תיק חדש, תהיה כל כך אינטנסיבית. צריך זמן להתרגל ולהבין האם התיק באמת מתאים לכם ולצרכים שלכם. לגלות שהוא לא יושב טוב רגע לפני שעולים על הרכבל לשבעת האגמים זה לא להיט, אז קחו את זה בחשבון.

תיק אולימפוסתיק יום Olympus נעים להכיר 

 • נפח: 42 ליטר
 • משקל: 1.4 ק”ג
 • מערכת גב: AIR FLOW
 • אריג: DUROS
 • תא ראשי + תא תחתון עם אופציית חלוקה
 • התקנים לנשיאת מקלות הליכה
 • רצועות כיווץ בצדדים
 • פתיחה קדמית היקפית
 • הכנה למערכת שתייה
 • רצועות לנשיאת שקי שינה ומזרונים
 • תאי אחסון בצדדים
 • אחריות ל-10 שנים
 • לרכישה ועמוד המוצר באתר GoNature

תאים תאים ועוד תאים

GoNature היא חברת ציוד טיולים ישראלית. היא הוקמה ב1990 ומתמחה בציוד שמתאים למטייל הישראלי הממוצע. נסעתי אליהם למחסנים בכפר קאסם, בשביל לבחור את התיק 40 ליטר שהכי מתאים לי. אחד הדברים הראשונים ששמתי לב אליהם היה ריבוי התאים. יש לי חסך תאים מהמוצ’ילה הנוכחית שלי שמעוצבת כשק אחד, בלי כמעט שום תאים נוספים. בOlympus יש תא כמעט לכל דבר. תא מרכזי גדול עם פתיחת ריצרץ’, אפשרות לחלוקה (וגישה מהחלק התחתון של התיק כמו במוצ’ילה סטנדרטית) והכנה למערכת שתייה. תא שני, קטן יותר, עם כיסים פנימיים שחוסכים את הנבירה העיוורת בתיק, שכל מי שטיילה אי פעם כנראה מכירה, ועוד תא קטן הממוקם בחזית התיק עם שתי כניסות מקבילות – מה שמאפשר גישה נוחה מכל צד. 

בנוסף יש שני כיסים קטנים ברצועת אגן – יחסית קטנים, שלא היו מספיק גדולים בשביל הסמארטפון, ותא לכיסוי גשם שלמזלי לא יצא לי להשתמש בו. השמיים היו בהירים לאורך כמעט כל הטיול ולא ירדה עלינו אף טיפה למרות התחזית העגמומית. בנוסף, יש רצועות ארוכות לקשירת מזרון שטח/שק”ש, וגומיות לתפיסת מקלות הליכה – שהתבררו כמאוד נוחות ושימושיות, במיוחד בטיסה ובהליכה בעיר. החיסרון היחיד מבחינת תאים היה היעדר “תא כובע” – מה שהקשה על הוצאת דברים שימושיים תוך כדי הליכה כמו טלפון או מפות. בתור מישהי שהפכה את שליפת המפה מהתא העליון  תוך כדי הליכה, לסוג של אמנות, זה היה די מעצבן לעצור כל פעם, רק בשביל לוודא שאנחנו על השביל הנכון… אם הייתי מטיילת לבד כמו שאני עושה בדרך כלל – זה כבר היה הופך להיות באמת מציק. 

תיק אולימפוס של GoNature

מערכת גב

הדבר שהכי חשוב לי כשאני קונה תיק זאת המערכת גב שלו, היא זאת שעומדת לתמוך את כל המשקל של התיק והיא יכולה להפוך את התיק ללא מורגש או להפיל טיול. תיק עם מערכת גב טובה זו אהבה ממבט ראשון.

אני אתחיל דווקא בחיסרון המרכזי בעיני במערכת גב של הOlympus – מדובר בONESIZE והמערכת גב לא מתכווננת, כלומר אי אפשר להתאים את התיק והרצועות כתפיים שלו לפי הגובה של מי שמטייל וזה יכול להיות משמעותי.  לכן ממש חשוב למדוד בחנות עם משקל ולהבין אם זה מתאים למטרה ולמבנה גוף שלך. בהתחלה חשבתי שהתיק יושב טוב, אבל אחר כך במשך יום שלם ניסיתי לכוונן את הרצועות כתפיים, מותניים וחזה כדי שהתרמיל ישב כמו שצריך וזה עדיין לא היה מושלם. די מבאס לטייל עם תיק שלא יושב באמת טוב. נקודת אור הייתה מערכת הAIRFLOW (רשת שרחוקה מהתיק ומאפשרת זרימת אוויר והצמדה טובה של התיק לגב) – היא מעולה מתאימה למזג האוויר הישראלי, מנדפת זיעה, ונותנת תמיכה ממש טובה לדעתי. עוד פרט שצריך לשים אליו לב הוא שהחלק המרופד ברצועות מותניים הוא יחסית קצר ולא נייד, מה שהופך את הרצועות מותניים ללא מספיק תומכות בעיני. 

התיק מוגדר עד 10 ק”ג, אני טיילתי עם 8 ק”ג כולל מים (יש דברים שגם ה40 ליטר לא מצליחים לחסוך…). בעליות ובטיפוס התיק ממש ישב על הגב התחתון ולא על עצמות הכסל והיה לא מספיק נוח. בגדול, המערכת גב די איכזבה אותי למשקלים האלה. 

פיצ’רים וירידה לפרטים הקטנים 

מעוצב לישראלים כבר אמרתי? ומה יותר ישראלי משלוקר? על רצועת הכתפיים הימנית של התיק יש פיצ’ר פלסטיק קטן ונייד שמיועד להחזקה של הפיה של השלוקר כך שתהיה נגישה בכל זמן. זה לדוגמה לא מאפיין סגנון טיול אירופאי, בבולגריה פגשנו אנשים שטיילו עם בקבוק של חצי ליטר ומילאו אותו מהנהרות, הם לא הבינו למה אנחנו עם שלוקר של שלוש ליטר על הגב. עוד פיצ’ר מגניב, לטובת כל מי שלא יכול מאז השירות הצבאי לראות שרכים מתנופפים – יש על כל רצועה מתכווננת בתיק לולאה גמישה שמטרתה לקבע את השרוכים למקום. או כמו שאמר אופיר סבר “כדי שלא תראו כמו ילד שחוזר מאימון ג’ודו”.

תיק יום אולימפוס

יתרונות 

 • מערכת גב Air Flow שמנדפת זיעה ונותנת תמיכה טובה לגב התחתון
 • קומפקטי, מרווח ומחולק טוב 
 • תאים תאים תאים
 • גישה מהירה לחלק התחתון של התיק
 • מגיע בשלושה צבעים – כחול, בורדו או שחור
 • מחיר
 • מזל טוב נגד גשם

חסרונות

 • מערכת גב לא מתכווננת onesize
 • רצועת מותניים מרופדת לא מתכווננת

הצטרפו לערוץ הטלגרם של אאוטפאנל 

תיק יום Olympus – תכלס 

אני אתחיל בטיפ כללי והכי חשוב לכל מי שקונה תיק – תמדדו אותו בחנות עם המשקל שאתם מתכננים לטייל איתו, תקפצו ותנסו לדמות את התנועות שתעשו במהלך הטיול כדי להבין אם הוא עומד בקצב. קחו אותו לטיול אחד או שניים לפני שאתם מתחייבים אליו לשבוע שלם.

בתכלס, זה לא התיק שהייתי ממליצה עליו לטרק באירופה או לטיול ארוך בארץ – בעיקר בגלל מערכת הגב שלו. אותי הוא די איכזב מהבחינה הזאת. אבל, אני חייבת להגיד שהיה נחמד לטייל עם תיק קטן יותר ועם יחסית מעט ציוד, זה הכניס איזושהי קלילות (לא רק פיזית) לתוך החוויה של הטיול. כשניסיתי את הOlympus במשקלים יותר נמוכים לגיחות קצרות הוא היה לא רע, אז אני חושבת שהוא יכול להתאים למי שמחפשת תיק פרקטי לטיולי יום, במשקלים נמוכים של עד 5 ק”ג.