במקום לאכול סופגניות ולביבות, בחרנו לנצל את חג החנוכה לחופשת סקי משפחתית בליביניו Livigno שבאיטליה. לרוב בני המשפחה, זאת הייתה חופשת סקי ראשונה. מתכון לכאוס או הנאה משפחתית אחת גדולה? 

אחרי מספר חופשות סקי לבד, או עם ילד אחד בלבד, הגיע הזמן לקפוץ לשלג העמוק ולצאת לחופשת סקי בהרכב משפחתי מלא. בני הבית המתינו שנתיים לחופשה ללא מגבלות קורונה והוויכוחים החלו כבר בבחירת התאריך והיעד. המבוגרים התגעגעו לאיטליה, המתבגרים לא רצו להפסיד ימי לימודים, ולצעירה ביותר יש לו”ז חוגים והופעות צפוף כמו של נועה קירל.

קבלו את הכתבות לווצאפ (גג 3 הודעות בשבוע):
הצטרפו לקבוצות אאוטפאנל

 

שכלול הנתונים סימן את חופשת חנוכה כמועד לחופשת סקי מוקדם בעונה באתר איטלקי המתאים לגולשים מתחילים. את התקציב ללאקשרי של קלאב מד שמרנו לפעם הבאה, והלכנו על ליביניו Livigno- עיירת דיוטי-פרי על גבול שוויץ בגובה 1816 מטר המצטיינת בשלג איכותי כבר בדצמבר ומאפשרת גישה ישירה מהמלון למסלולים “Ski in – Ski Out” הסתמנה כיעד מושלם.

נוף הרים

הדרך לאיטליה מתחילה בסקימולטור בחולון

במסגרת ההכנות אחד הילדים שטרם גלש ביקש להתנסות בחוויה טרם ההגעה לשלג. החלטנו לרכוש מספר שיעורים בסקימולטור. במתחם ישנו מדרון מלאכותי ומדריך מקצועי צמוד שאפשרו להפיג את החששות מהלא נודע. החל מהתאמת נעלי הסקי בפעם הראשונה, החיבור למגלשים ועד לתרגול גלישה מבוקרת במדרון. ההתקדמות הייתה מהירה ובתום השיעורים המתבגר הרגיש מוכן לדבר האמיתי. מבחינת ביגוד השתדלנו להמנע מרכישות משמעותיות מאחר שבקרב הילדים המידות צפויות להשתנות.

ביקור במחלקת החורף של דקטלון יחד עם עזרה ממשפחה וחברים הצליחו לצמצם את ההוצאות לקראת הנסיעה. ככל שמועד החופשה התקרב הקפדנו לבדוק את מזג האוויר ומצב השלג. הדיווחים באתר מדד השלג והצפיה בשידור הישיר של מצלמות הרשת הראו שהמצב מעולה, העונה נפתחה בסערה וכל המסלולים נפתחו מוקדם. שלג משמעותי ירד אפילו ביום הטיסה והעלה את מפלס ההתרגשות לשיא.

סקי

הכנה לחופשת גלישה במדרון המלאכותי בסקימולטור, צילום: עמית נבון

ליביניו הקסומה – קבלת פנים מושלמת 

בניגוד לחופשות משפחתיות קודמות הפעם בחרתי לא לנהוג בעצמי, מחירי השכרת הרכב שעלו יחד עם מערכת הסעים חינמית בכל רחבי העיירה הקלו על ההחלטה. בנוסף עדיף שההגה יהיה בידיים של נהג מקצועי בעת חציית מעבר הרים בלילה בקור של מינוס 15. משך הנסיעה היה 3.5 שעות מרביתה לאורכו של אגם קומו, כולל עצירת חובה לארוחת פיצה איטלקית וקפה משובח. הגעה לאתר סקי מושלג תמיד מרגשת, הפעם זכינו להנות גם מאווירת חג המולד שבפתח.

שלל אורות צבעונים, עצי אשוח מקושטים ומעטה שלג קיבלו את פנינו. בהגעה למלון “Le Alpi” הנהדר. הצוות הציע ארוחת ערב מאוחרת במיוחד עבורנו אותה נאלצנו לדחות עקב כמויות הפיצה שאכלנו כבר בדרך. אחרי סיור היכרות קצר בחדר הסקי ובמתקני הספא של המלון, עלינו להתמקם בחדרים הצופים על מסלולי הגלישה ולנוח לקראת יום הגלישה הראשון.

ההכנות בבוקר הגלישה דורשות גמישות וסבלנות

המשפחה התעוררה מוקדם לבוקר הגלישה הראשון, מזג האוויר התחמם למינוס 3 בלבד. מושלם לסקי, אבל עבור נוער הנמנע מלבוש ארוך גם בחודשי החורף בישראל מדובר בחידוש מפתיע. גם הצורך למרוח קרם הגנה גרר וויכוחים שהסתיימו בחותמת אדומה על המצח בתום יום הגלישה. בסיוע המבוגרים בוצעו התאמות של תיקי הגב, הקסדה, הגוגלס והכפפות. ההתארגנות בחדר המחומם יכולה להפוך לחוויה לוהטת במיוחד, בימים הבאים הופקו הלקחים והמתבגרים לבשו את המעיל רק בתום ההתארגנות ביציאה מחדר הסקי.

בנוסף, כדי למנוע לחץ וצפיפות העדפנו לרדת לחדר הסקי בדרוג ולא כולם ביחד על מנת לאפשר לי לסייע לכל אחד מהילדים בתורו. השלב האחרון לפני ההגעה למסלולים היה ביקור בחנות השכרת הציוד Skialo שממוקמת מספר צעדים מפתח המלון. כשהגענו הציוד היה מוכן עבורנו בדיוק על פי המידות ורמת הגלישה שנמסרו מראש. הצוות בחנות בדק את הנתונים, ביצע את הכיוונים הנדרשים וענה בסבלנות על השאלות. לאחר מספר דקות חצינו את הכביש אל מסלולי בית הספר לסקי בו המתינו המדריכים.

סקי עם ילדים

צוות Skialo מתאים את ציוד הגלישה בחנות, צילום:עמית נבון

המפתח לחופשה מוצלחת טמון בהדרכה 

מרקו מנהל בית הספר לסקי ערך ראיון קצר עם הילדים והמבוגרים ושיבץ אותנו לקבוצות בהן נבלה את המשך השבוע. מאיה בת ה-8 עברה מבחן קצר ולשמחתה שובצה לקבוצת הילדים שאינם מתחילים, מצד שני התברר לה שהיא תגלוש בנפרד מאיתנו ללא תרגום של הוראות של המדריכה. מרקו לא התרגש והבטיח בבטחון שהכל “יהיה בסדר”. הוא לא ידע שדאגתנו הייתה נתונה למדריכה ולא לתלמידה, אבל העדפנו לאפשר את ההכרות ההדדית ללא אזהרות מוקדמות. מחסום השפה התברר כלא משמעותי, רוב הלמידה מתבצעת על פי חיקוי המדריכים לצד שימוש בכמה מילים בסיסיות אותן לומדים כבר ביום הראשון  במקרה שלנו נדרשנו לשנן בערב את “?Maya, What are you doing” ו “Slow down”.

 שאר המשפחה התפצלה בין קבוצות המתחילים למתקדמים, בכל קבוצה בין 5 ל 8 גולשים. לשמחתנו מתחם בית הספר הכולל מסלולי מתחילים ומעליות, היה פנוי כמעט לגמרי. התרגול התבצע ללא הפרעות חיצוניות ובמעליות השונות לא נדרשה המתנה. בתום השיעורים המדריכים חילקו “שיעורי בית” אותם תרגלנו בהמשך היום. כמובן שתוך כדי יום הגלישה היו הפסקות קפה, פיצה ופסטה כיאה לחופשה איטלקית. הקרבה למלון אפשרה למי שהתעייף לגלוש חזרה עצמאית עד לפתח חדר הסקי והשאר הקפידו לנצל את תנאי השלג המעולים לגלישה משותפת עד לשעת שקיעת השמש וסגירת המעליות. 

חופשה משפחתית

רגע של מנוחה בבית הספר לסקי הסמוך למלונות, צילום: רן זיסוביץ’

זהירות מסלול שחור מפתיע

בחופשת סקי סדר היום הופך קבוע. ארוחת הבוקר באותו השולחן, היציאה המשותפת אל המסלולים מחדר הסקי והמפגש עם חברי הקבוצה לקראת עוד יום של כיף על השלג שמסתיים במתחם הספא המפנק בתוך ג’קוזי חם וסאונה לוהטת. רמת הגלישה עולה בהדרגה ואיתה גם הבטחון העצמי. באחד הימים הילדים ביקשו שאקח אותם לגלוש באזור שבו טרם הספיקו לבקר. ידעתי על פי המפה שזהו רכס בו ישנם רק מסלולים אדומים, אבל הערכתי שבגלישה מבוקרת הם יעמדו באתגר ובכל מקרה רכשתי ביטוח ספורט אתגרי מורחב.

סקי

גלישת בוקר במדרונות של ליביניו, צילום: עמית נבון

תחילת ההרפתקה הוכתרה בהצלחה, הילדים התמודדו היטב עם המסלול האדום. בהמשך הדרך הסיפור קיבל תפנית איטלקית מפתיעה, ללא התראה המדרון הפך תלול יותר ויותר והשילוט בצידי המסלול התחלף לשחור. בסקי אין אפשרות לבצע פניית פרסה. ניסיתי להסביר שכדאי לגלוש בסללום ארוך ולהסתובב רק בקצה המסלול. מאיה העדיפה את סגנון ה”קמיקזה” וצללה בקו ישר למטה עד להתרסקות מפוארת.

הצטרפו לניוזלטר – פעם בשבוע בלבד עם תכנים מעולים מהפאנל:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

 

שאר הילדים נאלצו להסיר את המגלשים ולהחליק על הישבן כ 70 מטרים במדרון השחור עד להצטלבות עם מסלול אדום, משם המשכנו בגלישה עד למלון. מניסיוני גם ברכיבת הרים אתגרית, תמיד יתכן שבמהלך טיול במקום לא מוכר תנאי השטח יאתגרו, המסלול יפתיע או מזג האוויר ישתנה לרעה ולכן חשוב לשמור על קור רוח ולקבל החלטות בצורה שקולה. קיבלנו חוויה מגבשת ושיעור חשוב. ביום החופשה האחרון הילדים לא וויתרו וחזרו עם המדריך למקטע השחור על מנת לסגור את החשבון. 

שלג

מסלולי הסקי עוטפים את העיירה, צילום: רן זיסוביץ’

חגיגת סיום עם סקי נהדר וביקור במילאנו  

ביום הגלישה האחרון חלק מבני המשפחה היו כבר עייפים ובחרו לצאת לטיול בליביניו במקום לגלוש. את מסלולי הסקי החליפו בתי הקפה, המאפיות וחנויות הדיוטי פרי. למי שגלש, חגיגות הסיום כללו תנאי שלג משובחים, שמש בשמים ומסלולים כמעט ריקים שהוכתרו כיום הגלישה המוצלח אי פעם. אחר הצהריים כבר יצאנו לדרך ברכבת לכיוון שדה התעופה. הרכבת הפתיעה אותנו בנוחות וביעילות והרגשנו רעננים מספיק לעוד הרפתקה אחרונה. דילגנו מהרכבת למטרו של מילאנו לביקור קצר בקתדרלה הגותית בכיכר המרכזית שם גם נמצא שוק חג המולד. את הערב סיימנו בארוחת פרידה מאיטליה שכללה כמובן פיצה, שלל קינוחים וקפה משובח. כולם הסכימו שחייבים לחזור לאיטליה בהקדם.

ליביניו

גלישה על מסלולים רחבים ופנויים, צילום: עמית נבון

סקי ליביניו – חוויה נהדרת ומגבשת

בני הבית הסכימו פה אחד שחופשת הסקי הייתה חוויה נהדרת. מדובר בחופשה שמצליחה לנתק את כולם משגרת החיים, הטלפון הנייד והחדשות. הגלישה דורשת ריכוז והתמסרות שעם הזמן הופכים לקסם אליו מתמכרים בכל פעם מחדש. חשוב לזכור שלא הכל עובר חלק, זוהי חופשה פעילה ומאתגרת שדורשת הכנה, התמודדות עם פחדים, מאמץ פיזי, ציוד מסורבל ותנאי מזג אוויר לא מוכרים. הבחירה באיטליה כיעד התבררה כמעולה, נותוני השרות הלבביים והאוכל המושלם לילדים סיפקו את המעטפת לחופשת חנוכה בלתי נשכחת. 

מאת: עמית נבון
צילום: רן זיסוביץ, עמית נבון

אם אהבת את התוכן שלנו, שתף אותו לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך – הנה פה במלבנים האלה: