שבילים הרריים צרים על צלע הר הם אחד הדברים היפים שמטיילים אוהבים. זו אחת הצורות הנהדרות ביותר שבה אנחנו חווים את ההרים והטבע. אבל מה הייתם עושים אם באמצע מסלול כזה, בו אין לכם לאן ללכת, הייתם נתקלים בסיכון אדיר כזה? 

בתחילת נובמבר האחרון, רצה בשם לורה גולד חוותה מפגש מצמרר עם משפחת דובים חומים באחד השבילים בסיירה מדרה שבקליפורניה. כפי שאפשר לראות בסרטון שצולם ב-8 בנובמבר, גולד התקרבה מאוד, והגיע למרחק קטן מאוד מהדובה ושני גוריה.

היא מספרת: כשרצתי בשביל לבד, הייתי 5 אינץ’ בלבד מהאמא, כמעט פגעתי בה אחרי סיבוב עיוור בשביל. כדי למנוע את זה עצרתי הכי מהר שאני יכולה, וכמעט החלקתי במדרון תוך כדי כך. אז ראיתי את הגורים, והבנתי שאני בסכנה. השתמשתי בכל “טריק מהספר (חוץ מספריי נגד דובים)” ושום דבר לא עזר. הדובה האמא המשיכה להתקרב אלי עד שמטייל אחר הגיע מאחור ועזר לי להבריח אותם”

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 🏍 Laura (@_lauragold)

לפי הסרט נדמה שהיא עקבה אחריהם ממרחק של כ 50 מטרים עד שהדובה קלטה אותה אחריהם, הסתובבה והחלה לנוע לכיוונה במה שיכול להיות תחילת התקפה. גולד מנסה להפחיד את הדובים על ידי צעקות ותנועות זרועות, אך המשפחה ממשיכה להתקרב אליה באיטיות. “לא היה לי לאן ללכת” היא כותבת בשלב מסוים.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 🏍 Laura (@_lauragold)

ההתנהגות של המטיילת נראית חסרת אחריות לחלוטין ושהיא הגדילה את הסיכון לעצמה. נראה שהדובים הפגינו עניין רק לאחר שגולד כבר עקבה אחריהם מרחק מה: לפי הסרטים שהיא צילמה היא המשיכה לעקוב אחריהם במקום להתרחק מייד מהמקום לכיוון השני, ולחפש נתיב אחר. ואם אין מסלול אלטרנטיבי, לחכות מרחוק, ולוודא לפני ההמשך שהדובים ירדו מהשביל.

בסופו של דבר, גולד הצליחה לפנות לשביל משני ולהיתקל במטייל גבר נוסף. סרטון שני מראה את הגבר הולך חזרה בשביל לכיוון הדובים, שכבר נעלמו מטווח הראייה. גולד וחברה הצליחו לשכנע את משפחת הדובים לקחת נתיב אחר בשביל, וכך הם יכלו לרדת בבטחה מההר.

מפגש עם דובים- המלצות רשות הפארקים

באזורים הרריים רבים יש מקומות בהם הדבר הזה יכול לקרות, גם לנו כישראלים מטיילים. המקומיים יותר מודעים לנושא הזה ומתורגלים. איך צריך לנהוג במקרה כזה? רשות הפארקים האמריקאית מספקת הנחיות ברורות למפגשים עם דובים:

“ברגע שדוב שם לב אליך ומקדיש לך תשומת לב, יש למנוע את הסלמת המצב. יש לבדוק המלצות עבור כל פארק שבו מבקרים שכן  ההמלצות משתנות מפארק לפארק בהתבסס על התנהגות הדובים המקומית.

 • זהה את עצמכם על ידי דיבור רגוע כדי שהדוב ידע שאתם בני אדם ולא טרף. הישארו בשקט; עמדו במקום אבל הניפו לאט את הזרועות. עזרו לדוב לזהות אותכם כבני אדם. ייתכן שיתקרב או יעמוד על רגליו האחוריות כדי לקבל מבט או ריח טובים יותר. דוב העומד על רגליו האחוריות בדרך כלל סקרן, ולא מאיים.
 • הישארו רגועים וזכרו שרוב הדובים אינם רוצים לתקוף אתכם; בדרך כלל הם פשוט רוצים שיניחו להם. דובים עשויים לנסות להבריח אתכם בלי כוונת תקיפה במפגש בריצה אל האדם, ואז סיבוב הצידה ברגע האחרון. דובים עלולים גם להגיב בהגנה על ידי נהמות, השמעת פיהוקים, הפרשת רוק, שאגות, נקישת לסתות, והנמכת אוזניהם. המשך לדבר אל הדוב בטונים נמוכים; זה יעזור לך להישאר רגוע יותר, וגם לא יהיה מאיים על הדוב. צרחה או תנועה פתאומית עלולות לעורר התקפה. אל תחקה אחר קולות דוב או תשמיע צווחה צורמת.
 • הרימו ילדים קטנים מיד. אל תשמיעו רעשים חזקים או צרחות – הדוב עלול לחשוב שמדובר בצליל של טרף. הניפו לאט את ידיכם מעל לראשכם ואמרו לדוב לסגת לאחור. אין לרוץ או לבצע תנועות פתאומיות. אין להשמיע רעשים חזקים או צווחות – הדוב עלול לחשוב שמדובר בצליל של טרף.

 

אאוטדור מעניין אתכם! הצטרפו אלינו וקבלו כתבות למייל אחת לשבוע בלבד: 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

 

 • טיילו ונסעו בקבוצות. קבוצות אנשים בדרך כלל רועשות ומפיצות ריח יותר מאדם בודד. לכן, דובים לעתים קרובות נעשים מודעים לקבוצות אנשים ממרחקים גדולים יותר, ובגלל גודלם המצטבר, קבוצות גם מאיימות על דובים.
 • הציגו את עצמכם כגדולים ככל האפשר (לדוגמה, עברו לקרקע גבוהה יותר).
 • אל תאפשרו לדוב גישה למזונכםקבלת המזון שלכם רק תעודד את הדוב ותחמיר את הבעיה עבור אחרים.
 • אל תשאירו את התיק שלכם כיוון שהוא יכול לספק הגנה לגב שלכם ולמנוע מהדוב גישה למזון שלכם.
 • אם הדוב נייח, תתרחקו לאט ובאלכסון; זה מאפשר לכם לשמור עין על הדוב ולהימנע ממעידה. תנועה באלכסון גם אינה מאיימת על דובים.
 • אל תרוצו, אבל אם הדוב עוקב אחריכם, עצרו והחזיקו מעמד. דובים יכולים לרוץ מהר כמו סוס מרוץ הן במעלה ההר והן במורדו. בדומה לכלבים, הם ירדפו אחרי בעלי חיים נמלטים.
 • אל תטפסו על עץ. גם דובים גריזליים וגם דובים שחורים יכולים לטפס על עצים.
 • עזבו את האזור או צאו למסלול עוקף. אם זה בלתי אפשרי, המתינו עד שהדוב יתרחק. תמיד השאירו לדוב נתיב מילוט.
 • היו זהירים במיוחד אם אתם רואים נקבה עם גורים; אל תעמידו את עצמכם לעולם בין אמא לגור שלה, ואל תנסו להתקרב אליהם. הסיכויים להתקפה עולים מאוד אם היא תתפוס אתכם כסכנה לגוריה.
קבלו כתבות מאיתנו בקבוצת הווצאפ השקטה של אאוטפאנל:
הצטרפו לקבוצות אאוטפאנל