אנחנו מסתדרים מעולה, מתווכחים בכיף, ואוהבים את אותם דברים ממש: ריצה, אופניים, סקי… אבל יש ביננו הבדל משמעותי בסגנון הצריכה ותפיסת העולם: ודים ישקיע מאמץ לא קטן בחסכון וגיאחה רואה את המאמץ הזה כיקר לא פחות- במונחי הזמן והאיכות שמפסידים. למי אתם דומים? אתם מוזמנים להגיב בתגובות!

מאת: ודים לינצקי וגיא חלמיש

הצד של ודים: המסע אחר החיקוי המוצלח

15 שנה מתוך חיי הסתכלתי על העולם מבעד לעדשות משקפי ראיה. בתור אחד שעסק בספורט חובבני, אחת המגבלות מציקות ביותר הייתה בבחירת משקפי שמש. תמיד הסתכלתי בקנאה על אלה שהרכיבו בגאווה את המשקפיים הממותגים ששלטו אז בסצינת הרכיבה ביד רמה. כשעשיתי ניתוח עיניים מתקן ראיה התחיל המסע שלי לחיפוש משקפי שמש האולטימטיביים שיעמדו בתקציב קשוח שהצבתי לעצמי.

הדבר הראשון שעשיתי בוקר למחרת הניתוח, הוא לקנות את זוג משקפי הספורט הייעודיים הראשונים בחיי. תחושת ה”היי” ליוותה אותי במשך מספר חודשים בכל הרכיבות ומפגשי חברים, כשסוף סוף הרגשתי כמו כולם והרגשתי שייך לקליקה המובחרת של בעלי משקפי שמש-ספורט ממותגים ואיכותיים.

יום שגרתי אחד, אני עושה תנועת ראש לא זהירה ולא רק שאני שורט את עדשת המשקפיים שהיו מורכבים על הראש, אלא שאני גם מפיל אותם על העדשות על אספלט הלא סלחני. השריטה הייתה כואבת במיוחד, כי היא יצאה בדיוק במרכז העדשה, מה שלגמרי חיסל כל אפשרות להשתמש בה. לא עזרו כל שכבות ההגנה שהעדשה התהדרה בהן והחומרים הפולימריים שיכולים לעמוד בפגיעה ישירה של תרמיל בזמן הירי. בסופו של יום, העדשה עשויה מסוג של חומר פלסטי ושום הגנה לא ממש תעזור למנוע שריטה.

לאחר בירור אצל היבואן הבנתי שעם כל ה- crash policies העומדות לרשותי, עדיין אצטרך להוציא סכום נאה על רכישת זוג עדשות חדש במקום זה שנשרט. כואב ומבאס. החלטתי שאני חייב למצוא אלטרנטיבה.

ודים

ודים- על אופניים סיניים עם משקפיים סיניים. כמות בזול?

ודים: המקרה שעיצב את השקפת עולמי

אי שם בתחילת שנות האלפיים העליזות, כשהשתחררתי מהצבא והחלטתי לרכוש מערכת קולנוע ביתי, ביקרתי בחנות אודיו מקצועית. השאלה הראשונה של איש המכירות הייתה – מה התקציב? לא ממש ידעתי כמה אני מוכן להשקיע ולכן ביקשתי ממנו שישמיע לי כמה מערכות מבלי להגיד לי את מחירן. המחשבה שלי הייתה לקנות את מה שאני באמת אוהב ולא לשלם סתם על מותג.

בחנות היו כמה חדרי השמעה, לפי רמות המחיר, ובכל חדר שמעתי את אותו הדבר, על מנת שקל יהיה להשוות. אחרי שעברתי 3 חדרי השמעה המוכר שאל אותי – מה אהבתי יותר? לא ממש הרגשתי בהבדל בין המערכות וביקשתי מהמוכר לחשוף לי את המחירים. מסתבר שהבדלים בין המערכות היו עשרות אלפי שקלים (!) שלא ממש הרגשתי. המוכר, שהיה מאוד הגון איתי, אמר לי – “למה לך להשקיע במשהו שלא תוכל להעריך? אם אתה לא מרגיש בהבדל שמצדיק להערכתך את ההפרש במחיר – לך על הזול והפרקטי מבין כולם.”

לשבת שעות מול המסך בדפדוף

הייתה זו תקופת פריחה של שוק משקפי השמש הספורטיביים, אבל למרות ההיצע ההולך וגדל של מוצר צריכה בסיסי שכזה, המחירים עדיין נשארו לא ממש אטרקטיביים. הייתה זו גם תקופת פריחה של אתרים סיניים גדולים כקטנים שמכרו סחורה מזויפת או מועתקת, אבל במחיר שהיה פשוט חטא לא לנסות.

המבחר באתרים הסיניים היה פשוט עצום- אפשר היה שעות לשבת מול המסך בדפדוף וחיפוש אחרי המשקף האולטימטיבי. זה בדיוק מה שעשיתי בחיפוש אחר הזיווג המושלם בין הפנים הרחבות שלי לחתיכת פלסטיק מעוצבת שתוכל לקשט אותם ולשמור את עיניי משמש יוקדת בזמן שאני רוכב או רץ.

בתקופה ההיא השוק הסיני היה ממש חסר בושה ואפשר היה לרכוש רפליקה של משקפיים שנשאו את אחד משמות המותגים העולמיים הידועים. המשקפיים אפילו היו באים בקופסא מהודרת וכללו דף אחריות עולמית למוצר הנרכש. ללא ספק, ההרגשה הייתה כאילו עבדנו על המערכת.

לא הכל היה כזה ורוד. בהתחלה לא ממש היה לי מושג מה ההבדל בין כל אותם מאות הזוגות הנוצצות שידידנו מלוכסני העיניים היו מציעים לנו והלכתי על הרפליקות של מותג ידוע שנראו לגמרי כמו הדבר האמיתי במחיר של פחות מעשירית מהדבר האמיתי.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

קנו שני זוגות במקום אחד

זה הגיע עם קופסה קשיחה מהודרת, עם מטלית ניקוי עם לוגו החברה ועוד 3 זוגות עדשות להחלפה. וואו.

הדבר הראשון שגיליתי היה שאיכות החומר, ממנו עשויה המסגרת, לא הייתה  אחידה. המסגרת לא ממש הייתה בנויה להחלפה תדירה של עדשות וכל החלפה שכזאת הייתה מקצרת את חייה. מכאן ההמלצה הראשונה שלי למי שרוצה מספר סוגי העדשות לכל מקרה שלא יבוא: קנו עוד זוג משקפיים עם עדשות שאתם צריכים ואל תתעסקו בהחלפת עדשות. מנגנוני הפתיחה והסגירה למסגרות הזולות לא ממש נועדו לזה וכל החלפה שכזאת עלולה להיות אחרונה שתעשו. באופן כללי, אל תתפתו לכמות העדשות שבאות עם המשקפיים.

מבחינת איכות העדשות והיכולת שלהם לחסום קרינת UV- יצא לי גם לקרוא וגם לבדוק בעצמי ולדעתי העדשות אכן עושות את העבודה וחוסמות את רוב הקרינה. כמובן שאיכות העדשות היא לא כמו של המותגים האמיתיים ולפעמים העדשה לא מלוטשת בצורה מושלמת, ויש לעתים עיוותים קטנים. ככלל, רוב משקפי החיקוי באים עם עדשות דקות יותר מהדבר המקורי, אבל לאחרונה האיכות שלהן השתפרה משמעותית. זה עדיין לא הדבר האמיתי, אבל הרבה יותר קרוב אליו מאי פעם.

רבות השקעתי בחקר סוג העדשות ואני ממליץ על עדשות מקוטבות (polarized). אלה עדשות שמחירן בעולם המותגים האמיתיים הרבה יותר גבוה. לא כך הדבר בעולמם של משקפי החיקוי- למרות שגם כאן ישנה תוספת למחיר המשקפיים במידה והם בעלי עדשות מקוטבות, אבל התוספת היא זניחה עד מצחיקה.

אל תתפתו לעדשות מתכהות, כי הטכנולוגיה הסינית בעניין עדיין לא שם ומעבר לזה, עדשות מתכהות, גם אחרי שהן מתכהות, לא מגיעות לרמת כהות מספקת לעוצמת השמש שהתברכנו בה בארץ הקודש.

תובנות אחרי 20 זוגות ויותר…

אחרי שכמות החיקויים שהורכבו על אפי חצתה מספר דו ספרתי, הגעתי לעוד מספר תובנות: עם השנים חברות סיניות הקטינו משמעותית שיווק זיופים של מותגים ידועים. באתרים גדולים כמו Aliexpress, Dealextreem, Amazon ספק אם תוכלו למצוא משקפיים נושאי שם מותג ידוע שהם מזויפים. אל דאגה – רק השם השתנה, אבל בהרבה מקרים עדיין מדובר במוצר מאוד דומה למקור.

אל תקנו דברים ממש זולים, או זולים בצורה חשודה יחסית לדברים דומים אצל מוכרים אחרים. גם אין טעם לקנות דברים יקרים יחסית לשאר השוק של החיקויים. נכון להיום, מחיר מומלץ למשקפי שמש לא כדאי שירד מתחת ל- 10$ ובמקרים של משקפיים בעלי עדשות מקוטבות- מעל 15$. לא מדובר במשקפיים שבאים עם מספר עדשות שבדרך כלל יעלו קצת יותר, אבל קחו בחשבון שבמקרה כזה הכמות באה על חשבון האיכות.

כמו עם כל מוצר סיני, גם כאן ישנם יצרנים מובילים בעלי מותגים משלהם ששווים יותר מאחרים עם שמות מופלצים. עם הזמן לומדים להבין מהמודעה של המוכר, מהתמונות ומהתגובות ובעיקר ממספר רוכשים אחרים את איכות המוצר. אם בתחילת דרכם, המוצרים היו מחזיקים עד חצי שנה והיו נשברים, נשרטים או יוצאים מכלל שימוש מסיבות אחרות, לאחרונה הגעתי למשקפיים שהחזיקו אצלי כמעט שנתיים ולבסוף נתרמו בגלל הרצון להתחדש.

שלכם, ודים

וגישה נוספת:

גיא מביא גישה אחרת לחיים, לזמן ולאיכות

הסיניים והשיפור באתרי המסחר גורמים לאשליה של צרכנות נבונה וכלכלית, האמנם? בואו נפרק רגע את הדברים שקראנו למשמעויות המתומצתות שלהן:

 1. זוג אחד מול 20 – בזמן שלי יש ב8 שנים האחרונות זוג Rudy Project Rydon אחד ברכב, ופעמיים החלפתי עדשות, ודים כבר חקר ורכש מעל ל 20 זיופים סיניים.
 2. זמן שווה כסף- הוא מעיד על שעות חיפוש רבות באינטרנט, המתנה ארוכה למשלוח, קניות כפולות עבור עדשות הספייר, יציאה לדואר וחזרה, כפול כ- 20 זוגות. זה לא פחות מ 30 שעות עיסוק, במקביל לכ 3 שעות אצלי (קנייה, החלפת עדשה 1, החלפה 2).
 3. עלות כל יחידה- לפי המלצתו כ 60 ש”ח עבור איכות סבירה ומעלה. אם קונים 2 כבר (אחת התובנות ש ודים) תגיעו ל-120, לעומת כ 1000 ש”ח אצלי (מוצר+החלפת עדשות).
 4. שנים של אופטיקה גרועה- גם אם מקבלים את טענת השיפור באיכות הסינית הרי שאתה צריך לעבור כמות גדולה בדרך לשם (אם בכלל). אני נהניתי מאיכות אופטית משובחת מהיום הראשון.
 5. הגנת ה UV- זה יפה שהוא בטוח שהיא טובה, אבל אין לזה שום ביסוס, בטח לא לכל הזוגות שקנה. כשאני קונה ממותג מערבי אני יכול להיות בטוח. אפשר להניח שבהרבה מהזוגות שלו הוא יצר נזק לעיניים היות וכשאין הגנת UV אבל העדשות כהות העישונים מתרחבים והסיכון לבריאותכם הוא אדיר.
 6. איכות מסגרות נמוכה- כבר נתקלתי לא פעם בשבירה מוחלטת של משקפיים כאלה ברכיבה בשטח ובסקי. את המשמעות של רכיבה מדברית או סקי ללא משקפיים שנשברו- אסור שתבדקו על חשבון העיניים שלכם, ואני לא מדבר על מקרים תיאורטיים- יש לי חבר שהתעוור זמנית כך ועשה נזק לא פשוט לעיניים שלו.
משקפיים

גיאחה- עם משקפיים איטלקיים על אופניים אוסטריים. איכות ביוקר?

קנית בזול שילמת ביוקר!

כדי לחשב בקלות נקח כמה הנחות פשוטות ונשווה:

 • ודים קנה כ 20 זוגות מזויפים בשווי מצטבר של כ-1200 ש”ח, והשקיע עוד כ 20 שעות (לטובת החישוב – כחצי שעה באינטרנט וכחצי שעה באיסוף לדואר לכל זוג. להערכתי פי כמה מכך…) בשווי זמן של כ 2000 ש”ח (100 ש”ח לשעה). סה”כ 3200 ש”ח עלו לו הזיופים הזולים שקנה…
 • גיאחה קנה זוג אחד ועוד פעמיים עדשות- ב כ 1000 ש”ח. הוא השקיע 3 שעות (אין שעות אינטרנט, אותה השעה לכל גיחת איסוף לחנות במקום לדואר) ששווין בהשוואה זהה כ 300 ש”ח. סה”כ 1300 ש”ח.

ודים השקיע כ 3200 ש”ח ואני השקעתי כ 1300 ש”ח. גם אם תקחו הנחות זמן מאוד סלחניות עבור ודים (נגיד חצי: 1600 ש”ח) תראו שהניסיון לדפוק את המערכת עלה לודים כמעט פי 2, אבל בסבירות גבוהה פי 4 ויותר ממה שעלה לי. הוא בילה שעות בחפירות אינטרנט, עם איכות אופטית גרועה, סיכון לבריאותו, סיכון לרכיבות ולהנאה בשטח ובזבוז זמן ואנרגיה.

באותו הזמן אני נהנתי ממוצר איכותי, שהיה אצלי מייד בקנייה, התאים לי מייד בחנות (ולא קניתי כמה כאלה עד שמצאתי שזה מתאים, אחרי חודש המתנה למשלוח), הגן בוודאות על העיניים בימים ארוכים במדבר ובקרינת ה UV המסוכנת בסקי. וש… כן היה סטייליסטי, מגניב וספורטיבי באמת, לא בחיקוי.

ההיבט הערכי

לא כל אחד יתחבר למשפטים הבאים אבל אני רוצה להאיר עוד כמה משמעויות של תפיסת העולם של ודים ושלי:

 1. העבדות לצרכנות- ודים העיד שהוא החליט לא להיות עבד של מותגים, ואני אוהב את זה. גם אני כאיש שיווק רואה את הפערים הגדולים בין שווי המוצר לשווי המוצר הממותג. אבל יש פה אשליה, היות ובמסעו להשתחרר מהמותגים, הוא הפך לעבד לצרכנות. לרוכש כפייתי שמבזבז את זמנו והופך עצמו לקניין. הזמן שלנו, העיסוקים שלנו, האנרגיה המחשבתית שלנו- צריכים להיות מופנים לדברים טובים יותר מזה.
 2. הסביבה סובלת- אנשים אוגרים כמויות של זבל שמתחלף בקצב מטורף. האגרנות הצרכנית הזו ממלאת את הבתים, את הפחים, את המזבלות, את האוקינוסים בפלסטיק ואת כדור הארץ בפסולת. קנו פחות, השתמשו יותר! חזרו לבייסיק- מוצר אחד או שניים איכותיים מספיקים, לא צריך 20. ואגב, כשתקנו מוצר ממותג מערבי אירופאי תדעו גם שהחומרים מהם ייצרו אותו עמדו בתקני הגנת הסביבה (זה, אגב עוד דבר שמייקר למערביים את עלויות הייצור)- ברור שהסיני לא חי באילוץ הזה.
 3. העובדים מנוצלים? אותם החומרים המסוכנים גם השפיעו על העובדים שייצרו לכם את המוצר הזה. אולי לא מעניינת אתכם סביבת העבודה של האנשים שייצרו לכם את המוצר, האם נשמו רעל? האם יש להם בטחון תעסוקתי? האם יש להם חופש ושעות עבודה הגיוניות? באיטליה כנראה בכל זאת שמרו עליהם יותר. יש צרכנים שזה קצת מעניין אותם.
 4. המשמעות הכלכלית והאנושית בישראל- אוקיי, הסיני לא מעניין אתכם? ומה עם הישראלי? מה עם העסקים והעובדים והמשפחות שמתפרנסות מהכלכלה בישראל (זו שהכלכלה הסינית מאיימת עליה)? בכל זוג משקפיים כזה, יש בני אדם ומשפחות: אנשי ייבוא, אנשי לוגיסטיקה, אנשי שיווק, נותני שירות, מוכרנים… יש חיים ומשפחות ופרנסה, בישראל, שיוקר המחיה בה קשה לכולנו. יש כאלה שסולידריות כזו לא מעניינת אותם. יש כאלה שזה קצת מעניין אותם בכל זאת.

רק מזכיר- כל השיקולים האלה, לא עלו לכם יותר- הם עלו לכם פחות, ורק שמרו על העיניים שלכם יותר!

שלכם, גיא