בשנים האחרונות גדלה הדאגה והביקורת על מטפסים שמשאירים זבל אחריהם באוורסט (8,848 מטר). במרץ האחרון החלה לעבוד משלחת ניקיון לטפל בהר ובסביבתו. הריטואל קבוע- מייד לאחר המשלחות האלה הכותרות מזהירות: האוורסט הפך למזבלה. לאחרונה יצאה עוד משלחת כזו לקראת עונת הטיפוס באביב. 


רק אחת לשבוע ומעניין: הניוזלטר של אאוטפאנל!

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

3 טון של אשפה

אביב, ואנחנו בפתח תקופת הטיפוס על האוורסט כעת. לקראת פתיחת העונה הוציאה ממשלת נפאל משלחת אשר ניקתה 3 טון של אשפה מאז שהחל במסע הנקיון לפני כחודש. את המבצע לניקוי מובילה רשות מקומית באיזור שעושה שימוש במסוקים של צבא נפאל כדי לפנות את האיסוף. “המטרה שלנו היא לאסוף כמה שיותר זבל מהאוורסט כדי להחזיר את התהילה להר” אמר במסיבת עתונאים דנדו ראג’ גימייר ממנהל התיירות הנפאלי. “האוורסט הוא לא רק הכתר של העולם, הוא גם מקור הגאווה שלנו” (מקור: the Hindu). צוות של 15 מתנדבים מתכנן להוריד מההר כ 10 טון במהלך המבצע מספרים ב CNN.

אוורסט

אוורסט (צילום: תום אק)

התגלו 4 גופות

בין תוצרי ניקוי ההר, היה גם איתור של 4 גופות במחנה הבסיס. בכל שנה כ 500 מטפסים ועוד כ 1000 אנשי תמיכה מגיעים לאוורסט. הסיבה לאיתור, אומרים בCNN היא השינוי האקלימי בכדור הארץ, ההתחממות ותופעה של המסת קרח בהר. עוד מציינים שם שכ 200 איש נהרגו על ההר מאז 1922.

להורדת גופות יש גם מחיר כלכלי: במאמר שפורסם ב2016 בוושינגטון פוסט נקבו במחיר של $30,000-$70,000 להורדת גופה. חלק מהגופות מושארות שם ע”פ בקשת המטפסים עצמם, אולם כדי להוריד גופות של אלה המבקשים קבורה סטנדרטית, יש להפעיל צוות של 6-10 מטפסים מקומיים. גם הסיכון גדול מאוד: רבים נהרגים ב”איזורי המוות” של ההר דלילי החמצן. “אפילו איסוף של עטיפת סוכריה מסוכן על ההר בגבהים האלה משום שקפוא לחלוטין שם, ואתה חייב לחפור סביב זה” אמר אנג שרינג, נשיא איגוד טיפוס ההרים הנפאלי ב 2015 ל BBC.

(צילום: סוואפניל ויטאלדס)

התחממות והמסת קרחונים באוורסט

מגמת המסת הקרחונים מתגברת לפי מחקר שפורסם באוג’ 2017 באונ’ אריזונה. המשמעות של ההמסה הזו היא שינוי של פני השטח עח ההר וצפויים להיווצר אגמים גדולים שבתהליך הדרגתי יגבילו את הגישה לפני הקרחון, וישפיעו על מסלולי טיפוס וטרקים פופולריים באיזור. הערכת החוקרים היתה במחקר הזה ששביל Kongma La Pass יהיה בלתי נגיש למטיילים עד 2020. עוד השפעה מסוכנת של המסת הקרח וההתחממות האוורסט היא הגברה של כמות הסלעים המשתחררים, מה שמעלה את רמת הסיכון בטיפוס על ההר, ויחייב שינויים במסלולים.