חוקים נוצרו על מנת לשמור על סדר מסויים לפיו אנחנו יכולים לזרום את החיים מבלי להיכנס לפינות חשוכות עם סרבולי יציאה. אם פתאום צץ לכם במוח שבא לכם קמפינג משפחתי באמצע הקיץ במדברינו הלא סלחני, תצטרכו לעבוד כמו שעון שוויצרי על מנת להוציא חוויה אחת מעולה. הצלחנו – בטיול אל הר קנאים ועין בוקק:

כתב וצילם: יוג’ין לויט (בד”כ ב BIKEPANEL)

הר קנאיםכדי לא לייצר סבל מצטבר של טעויות נגררות, חשוב לשמור על חוק הזמנים: לוז מתוכנן מראש שכל חריגה ממנו תצבור עיכוב שמלווה בתסכול שיתלווה בלחץ וגם בשינוי תוכניות. 24 שעות לפני חמישי בערב- היעד להפנינג חברתי של כל פליטי החברה בחל”ת, עצמאים והמיעוט שכן נשאר, מגיעה ההודעה על ביטול עקב חוקים פחות אהודים עלי תחת כותרת ריחוק פיזי והתקהלות של עד 20 איש. אני לא חושב פעמים ומתחיל לחטט במוחי על תוכנית חלופית רק במגזר המשפחתי – אני ועוד ארבע נשים. ניסיונותי ללכת על בטוח בגזרת הרי ירושלים לא צלחו ובצורה דמוקרטית כשאני במיעוט הוחלט על מדבר. 20 שעות לפני שעת ש׳ וכבר יש בחירת יעד וגזירת זמנים אחורה, יצרה את הלוז של כל הטיול.

שביל החלבשינה בחניון הלילה של הר קנאים ולמחרת מסלול מוצל עם רטיבות נאה על מנת לשמור על חום גוף בגבולת המותר בעין בוקק. הרי את הטירונות עשינו בהרכב מצומצם בהר איתן, חילקתי סיכות סוף מסלול מזורז לבנותיי ובהחלט אפשר לעלות מדרגה והתרחק ברדיוס של “החצר האחורית” ואף לעלות את הקושי בתנאים.

עין בוקק

לוחות זמנים ערב

 • 18:00 – הגעה לחניון לילה
 • 19:00 – מאהל מוקם
 • 20:00 – א. ערב
 • 21:00 – למיטות, הבנות כמובן ואני ברגע של נחת אלך לצוד כוכבים.

חניון לילה הר קנאיםעל מקום השינה

כדי להגיע ליעד צריך לעבור דרך ערד ולרדת בכביש 3199 לכיוון מצדה מערב. אחרי 11.2 קמ מפניה של רחוב מואב. ועד שתצטרכו להיפרד מהאספלט. פה יגיעו עוד 1200 מטרים של נסיעה על בסיס שביל סימון כחול נוח לפרייבטים.

הר קנאים הוא שמורת טבע, שמו מנציח את הקנאים אשר נלחמו ברומאים בתקופת תהילת מצדה הסמוכה- סה”כ 2090 שנה אחורה. בסופו של דבר הר זה הוא מעין סוג של רכס קצר לאורך של 350 מטרים עם שתי כיפות ואוכף דקיקים – כמו סכין ממש חדה עם יכולת תמרון של 3 מטר בקטע של האוכף וסוג של משטח 10 על 10 בכל כיפה. הר זה די בולט כי הוא מתנסה 70 מטר מעל שאר השטח שסובב אותו. מה שמקנה לו תצפית מעולה ב360 מעלות על הרי מואב, ים המלח ומצדה שבמזרח, הרדיון וישובי הר חרמון שבצפון, ערד וכפר נוקדים במערב ומצפה זהר שבדרום. העליה להר על בסיס שביל צר בחלקו המערבי. השביל לא ארוך אך העליה מאתגרת במיוחד בחלקה העליון. 

הר קנאים חניון לילהחניון הלילה נמצא בצד הדרומי של ההר על בסיס שביל כורכר עם סימון כחול ומאורגן היטב לבאים לחלוק את חוויותיהם עם הטבע. החניון עצמו מגודר בסלעים ענקיים שתוחמים את גבולות המתחם ובתוכו מחולק לעוד 3 אזורי לינה מרכזיים עם בסיס קרקע יותר רך ונקי. מחוץ לכל מעגל שינה זה יש נקודות ייעודיות למדורה עם בור מוכן מראש בעל מעטפת פלדה עם תוספת רשת לפוייקה – שאפו ענק על הביצוע לחברה מרשות הטבע והגנים.

הר קנאים חניון לילהטיפים לאחר שהות

 1. מדבר מאופיין ברוחות לא פשוטות בשעות הערב. הרוח מערבית ודי תקשה על הקמת אוהלים וגם די תרעיש את דפנות האוהל לאלו שהלכו לישון בזמן. עדיף להקים את האוהלים במעגלים שקרובים להר כך תקבלו מחסה קל מהרוח. הנחמה באה לקראת 22:00 כאשר מישהו שם פשוט מכבה את הפרופלור ומשאיר מזג אוויר נעים לשנת לילה עם טמפרטורה מתחת ל20 מעלות.
 2. אמנם בין כל חניוני הלילה שיש לאיזור להציע כנראה תבלו שם את הלילה לבד או עם עוד צמד מטיילים חביב, אבל המקום שייך לדיירים הקבועים. אותנו בא לבקר שועל חמוד, שאפילו ללא ביישנות חיכה שנשאיר לו איזה פרוסה או שתיים. הלקח פשוט – לא להשאיר שקיות זבל בחוץ ולהכניסן לתא מטען, גם אם זו רק שקית ללא עודפי אוכל כי הבחור החמוד פשוט ישאיר לכם לבזבז עוד כמה דקות בלוז הצפוף של הבוקר בלאסוף את התפזורת מסביב.
 3. אחרי שכולן הלכו לישון מצאתי את עצמי בזמן איכות, רק אני והטבע מלא כוכבים. אחלה זמן לקצת שוטטות או ניסיונות לתפוס בצילום את שביל החלב אפילו בליל ירח מלא.
 4. השמש זורחת בסביבות 5:45 וזה משאיר לא הרבה זמן להתארגנות עם פק”ל קפה ועוגה כדי לטפס למעלה אחרי השכמה בחמש. השביל שעולה לקראת סופו די מתון ואם חשקתם לעלות עם ילדים אז יד לכל ילד על מנת לשמור על קצב ולמנוע החלקות.
 5. לא לוותר על הטיפוס – הנוף והזריחה מהגובה פשוט מטמטם את החושים.
 6. אישית אהבתי יותר את הכיפה הדרומית שנמוכה מהצפונית במטרים בודדים. פשוט מרגישה יותר אותנטית.
 7. אתם לא באמת רוצים להישאר בנקודה מעבר לשעה שמונה. החום עולה ונעשה מעיק אז עדיף לקפל ולנקות כמה שיותר מהר כדי לדלג לחוויה הבאה.
 8. בבקשה תשאירו נקי שגם הבאים לבוא יוכלו לנהות מטבע נקי.

לוחות זמנים בוקר

 • 5:00 – השכמה
 • 5:30 – צפיה בזריחה אחרי טיפוס להר
 • 6:30 – א. בוקר
 • 7:00 – קיפול
 • 7:30 – תנועה לעין בוקק
 • 8:15 – תחילת מסלול
 • 12:00 – א. צהריים במוזה שבערד

עין בוקק

הוא מעין בוקע מן הקרקע בתוך נחל בוקק הקצר. שמו בא מהשפה הערבית ואדי באע׳ק והמים הם מי תהום מחלחלים דרך שתי שכבות קרקע שונות. הזרימה היא כל השנה וההליכה בתוך הקניון של הנחל מאפשרת למשפחות ליהנות מהמיטב. הרי זה סוג של פנינה עם הליכה במסלול שרובו מוצל בתוך נחיל מים נקיים ולא קפואים, מדי פעם יש בריכות בעומק חצי מטר שמתלבשות בול להגדרת רביצה לילדים מחוסרי בריכה בעידן הקורונה. הליכה מחניון מסודר בצידו המערבי של כביש 90 עד לבריכה האחרונה לא ארוכה ונמתחת על פני 950 מטר. הליכה עם ילדים ועצירות לצילומים עם קצת שחיה בבריכות שבדרך יקחו כשעה לכיוון. יש אופציה להמשיך עם המסלול שמתנתק מהנחל אבל פה כבר תצטרכו לאתגר את עצמכם בטיפוס על סולמות – לא מומלץ לילדים.

טיפים למסלול עין בוקק

 1. המסלול די ידוע לציבור המטיילים בארץ, אך לוקח זמן הגעה למי שלא ישן באיזור לילה לפני. מומלץ להגיע כמה שיותר מוקדם כדי למצוא חניה פנויה בחניון הלא גדול וכמובן לא להצטופף עם עוד המון מסתער בבריכות מים.
 2. רוב ההליכה היא בתוך המים עד גובה קרסול – נעלי הליכה במים מומלצים ביותר. קצת חבל להרוס את הנעליים היומיומיות שיש ברשותכם.
 3. לקחת תיק עם מספיק מים וגם כמה פירות על מנת למלא כוחות בבריכה האחרונה.
 4. נא לציית לכללים שרשומים על השלט בתחילת המסלול על מנת לא להגיע לאי נעימות כאשר פקח של הרשות יבוא להחרים דברים אסורים.

הצלחנו לסיים את המסלול ב 11:00 לפי תכנון וכבר בחזור הרגשנו את העומס העולה בכמות האנשים. החניה הייתה מלאה עד אפס מקום ואף הרבה רכבים החנו לפי שיטה ישראלית – השארת נחיל דקיק למעבר רכבים, כל השאר מותרות. על הסיום כבר חלמתי לא מעט זמן, לא בגלל שסבלתי בטיול, אבל עייפות התקתוק של הלו”ז כדי שלא יעלו הקריזות ל4 הבנות שאיתי די מוציא ממך את הכוחות. אין כמו למלא את המצברים בבירה קרירה מהחבית ועוד תוצרת נגב השכנה מעבר לכביש.


בערד ישנו מקום שפועל על אף איומי לובשי כובע פרווה להשתלט על העיר והוא מספק אחלה סחורה במחיר הולם. מוזה שמו, מקום סימפטי על הכביש הראשי, מאותר בשלל צעיפי כדורגל ומבחר לא קטן של בירות מהחבית. להאכיל משפחה של חמש נפשות עם העדפות אישיות כולל להתפנק על בירה צוננת עולה סביב 250 שח – תענוג.

מומלץ להתקשר ולהזמין מקום מראש כי עדיין יש הגבלה לכמות סועדים בפנים ובחוץ.

נתראה בהרפתקה הבאה.

אהבתם? אל תפספסו כתבות שלנו- הצטרפו לערוץ הטלגרם בקישור זה
ולדיוור הלא מציק רק פעם בשבוע-שבועיים שלנו:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים