לעיתים אני מוצא את עצמי נכנס ללופ של מחשבות, האם לשדרג פריט ציוד או לא? וכך מצאתי את עצמי בשבוע האחרון בויכוח פנימי, “האם שווה לי לשדרג את ה5X?” שאני רץ איתו על יד שמאל? (ומי שמכיר אותי, יודע שעל יד ימין אני רץ עם הSuunto Baro 9). 

הרי השוני בין ה5X ל6X קיים, אך הוא עניין יחסי

לחלק מהאנשים השדרוגים יהיו קריטיים, ולאחרים כלל לא יורגשו. וחוץ מזה, ה5X שלי מדהים ועובד עם 0 תקלות. אז האם זאת קנייה מהתלהבות? קנייה של צורך? כמה השינויים ישפיעו באמת? והאם בכלל נכון לשחרר סכום כסף כזה על שעון? חשוב לי לציין שקניתי את השעון מכספי האישי ללא הנחה מיוחדת, ולחנות לא היה מושג שאני הולך לכתוב על השעון (ואפילו לא לעורך RunPanel.co.il, עד שהכתבה הזו נחתה על שולחנו). 

ארובות

האם שווה לכם לשדרג?

אז כן, החדש מהיר יותר, עם מסך גדול משמעותית מקודמיו, בטריה גדולה וחכמה יותר, הוא מכיל את חיישן הדופק החדש שאמור לעבוד מתחת למים (עוד לא בדקתי את זה), הוא דק במקצת, מרשים כמו תמיד ובכללי יותר “פיין” בעיצוב מהדגם הקודם.
מאידך, הוא כן דומה ויזואלית לקודם, הממשק כמעט זהה, אין עדיין מסך טאצ’, סידור הכפתורים לא השתנה, והוא יקר כמו ששעון פריומיום שרק יצא לשוק עולה ב2019, שזה לא מעט, ויש שיגידו הרבה מדי. 

הערוץ שלנו יעדכן אתכם על כתבות מעולות:
הצטרפו לקבוצות אאוטפאנל

בהשוואה לדגמים בני כמה שנים כמו ה3 וה3HR (היה לי את ה3HR), זה כבר עולם אחר לגמרי מבחינות רבות. קיימים ב6X המון פיצ’רים חדשים שכלל לא קיימים בהם, והכל מהיר ומשוכלל יותר. השדרוג מאוד תלוי בהתלהבות שלכם, כי שעון חדש מלבד כל החידושים המחדשים/לא מחדשים שבו, יכול לתת הרגשה טובה, להוציא אתכם להתאמן יותר, לשתף יותר ועוד… ואי אפשר להתעלם מזה. אני מודה שעשיתי לא מעט טלפונים לחנויות, כדי למצוא את הדיל הכי טוב שאני יכול. אך עדיין במחיר של מעל 4000 שקלים זה היה לי טיפה יקר ובהתחלה ויתרתי. זה לא מנע ממני לראות כל סרטון ולקרוא כל ביקורת עליו, כאילו שבחלק האחורי של הראש, המוח כבר ידע שאוטוטו הוא יהיה שלי. ובכללי מי שמכיר אותי, יודע שאני מאוד אוהב גאג’טים, חידושים ונתונים. ואני מאוד טוטאלי ברצון לדעת כל פרט ופרט בציוד שלי.

שעון

זכוכית עמידה או טעינה סולארית?

למזלי הגיע יום הבחירות, ואיתו הציעו הזדמנות על השעון, שפשוט לא יכולתי לסרב לה. אז לחצתי על ההדק, ורכשתי את הדגם “Fיבלתיenix 6X Sapphire”, ולמה אותו? כי בשבילי ולטעמי זכוכית Sapphire חשובה יותר מאשר יכולות טעינה סולאריות, ואני אסביר. משום מה בדגם הפרימיום שכולל טעינה סולארית, אין זכוכית ספיר. אני יכול רק להניח שזה קשור ישירות לטעינה עצמה, אך לא בדקתי זאת. העובדה היא, שאם רוצים זכוכית שאינה נשרטת, אז הדגם Fenix 6X Sapphire, הוא המובחר ביותר. מבחינה פנימית השעון זהה ומספק יכולות יוצאות מן הכלל, עם מגוון רחב של חיישנים.

שעון חדש

המפגש הראשון

כאמור הזדרזתי להזמינו, ובאמת יום למחרת בשעה 13:00 השליח כבר צלצל אלי. “אתה בבית?” שאל, אך הייתי בעבודה ואמרתי לו “תשאיר על ידית הדלת”, החלטה שהתחרטתי עליה 3 שניות אחרי שניתקתי- שנזכרתי שזה לא חבילת ג’לים, אלא שעון של אלפי שקלים. מיד התקשרתי לחבר שיגיע לקחת את הרכישה החדשה אליו הביתה, והוא הבטיח לא להציץ! מאותו הרגע כבר היה קשה לעבוד וההתרגשות הייתה גדולה, כאילו אני הולך לפגוש בן משפחה שלא ראיתי מעל עשור. 

בשעה 16:00 הגעתי אל החבר ואספתי את החבילה בהתרגשות רבה. הקרטון היה מוכר לי משעוני גרמין קודמים, ובתוך האריזה היו ניירת, מטען ואת החתיך עצמו. ניסיתי להדליק אותו ללא הצלחה, אך חיבור מהיר למחשב מיד העלה את המשולש הכחול והמוכר. “המסך הזה ענק” חשבתי לעצמי, איזה יופי! דאגתי לעדכן את האפליקציה בסלולרי ואת ה”Garmin Express” במחשב שדרש גם הוא עדכון. מיד ניתן לשים לב למהירות הממשק המשודרגת, השעון מטוס! התפריטים עוברים מהר ומגיבים בזריזות. סיימתי את הזנת הנתונים הראשונית, חיברתי אותו למחשב, והוא התחיל לעדכן את המפות, תוכנה וכו’. זה לקח כחצי שעה.

שעון יד

מוסיקה בשעון והטלפון כבר לא הכרחי

בעוד פחות משעתיים אני כבר מוזנק למירוץ הלילה של חדרה, כמלווה של אשתי שהחלה לרוץ לפני זמן מה, וזה המירוץ הראשון שלה. היא מתרגשת ועסוקה בלהתארגן, ואני בינתיים העליתי כ7 אלבומים של להקה שאני אוהב לשעון, חיברתי אותו לאוזניות האלחוטיות שלי (JBL Free) וניסיתי את הפיצ’ר החדש שב5X עוד לא היה. וואו, השמע פצצה! רואים את עטיפת האלבום במסך, והממשק ידידותי ומגיב בזריזות. כמובן שבמירוץ אהיה עסוק בעידוד ולא אשמע מוזיקה, אך כיף לדעת שמהריצה הבאה, טלפון לא יהיה הכרחי.

שעון ריצה

עד 8 משבצות מידע במסך

מה ששכנע אותי סופית לשדרג זה המסך הגדול החדש, שהוא שדרוג עצום של 36% מהמסך של הדגם האחרון. מי שמכיר את החברה, יודע שיש אין ספור אפשרויות למראה ופריסת הנתונים במסכים השונים. כבר בתוך השעון הגיעו כמה עיצובי מסכים, אך מודה שאף אחד מהם לא היה לטעמי. חיפוש זריז בחנות של גרמין “Connect IQ”, מצא יחסית מעט מסכים שתואמים את מסך ה280X280 פיקסלים החדש של ה6X, והאמת שגם מתוכם לא כל כך אהבתי אף אחד. בסוף התפשרתי על מסך שנקרא “Alpha”.

לעומת זאת במסך הנתונים של האימונים ניתן לבחור עד 8 משבצות מידע במסך אחד, שזה פשוט נהדר. ובכל משבצת ניתן לבחור בדיוק מה רוצים שיוצג, עולם של אפשרויות לא נגמרות. כך ניתן להתאים את הנתונים בדיוק למה שמעניין אותי בכל אימון, והצצה מהירה בשעון בכל שלב תספק את כל המידע הדרוש ללא לחיצה על כפתורים, שהיא לטעמי מיותרת וגוזלת זמן יקר.

מפרט טכני

הרצועה זהה במימדים אך שונה בעיצוב

מי שישדרג משעון קודם בסדרה ישמח לגלות שהרצועות שלו מתאימות לחדש. אך הברגים שנהגו להיות בצד סוף סוף הוסרו, ולפרופיל השעון יש מראה נקי יותר עכשיו. הרצועה החדשה מרגישה טיפה קשיחה יותר מהקודמת, ויש לה פספוס קל עם מראה מודרני. גם האבזם קיבל עיצוב טיפה יותר עגלגל, ונדמה שהלולאות שאוחזות את השארית של הרצועה מחזיקות חזק, ולא יתנו לה להשתחרר. מנגנון השחרור המהיר של החלפת הרצועות נשאר דומה.

שעון קלוזאפ

פיצ’רים חדשים

PacePro- רצים שרוצים להבטיח שהם מתקדמים כראוי במהלך מירוץ יכולים להשתמש בפיצ’ר PacePro החדש בסדרת Fenix 6. לאחר יצירת תוכנית (בשעון או באפליקציית Garmin), יש אפשרות לשמור על הקצב שרציתם וקבעתם מראש, ולדעת בעצם בלייב אם אתם עומדים ביעד, מקדימים אותו או נגררים אחריו..

נפח פנימי- גרסאות ה- Pro וה- Saphhire של כל שעון של Fenix מחזיקות אחסון בנפח של 32 ג’יגה-בייט, והן טעונות מראש עם יותר מ- 41,000 מגרשי גולף וכן יותר מ -2,000 אתרי סקי. ניתן להשתמש באחסון כדי להוריד שירים לשעון עצמו, וניתן לסנכרן אותו עם Spotify ו- Amazon Music. בנוסף ניתן פשוט לגרור שירים לתוך התוכנה במחשב, וזה מספיק כדי להשתמש בקבצים אחרכך להאזנה, ללא אפליקציה או חשבון כלשהו.

חיי סוללה וניהול צריכה- בנוסף לחיי הסוללה בשעון, שהם ארוכים מהקודם ומהמתחרים, ניתן גם להתאים מנהל חיי סוללה. פיצ’ר חדש שמותאם לצרכיו של העונד, ומאפשר לו לראות כיצד כל אחד מהחיישנים והתכונות של השעון משפיע על חיי הסוללה. בנוסף, ניתן להתאים מצבי חיסכון בחשמל תוך כדי תנועה ועוד ועוד…

טעינה סולארית- אמנם אין בשעון שלי, אך חשוב לציין. מאפיין המפתח של דגם הFenix 6X Pro Solar (שהוא הדגם היקר ביותר) הוא פאנל סולארי המובנה בתצוגה. בכך, Garmin מעריכים שאוכל להשיג 28 שעות נוספות – על גבי 120 שעות הסוללה במצב GPS רגיל. אם אשתמש ב- GPS במצב expedition mode (שבו הפולסים בתדירות נמוכה יותר),  ה6X Pro Solar יכול לספק 46 ימי סוללה, עם 10 ימים מעבר בעזרת הטעינה הסולארית (נתונים אלה לא נבדקו אצלי, אלא מאתר החברה). בפולסים של כל שניה, השעון אמור להחזיק כ60 שעות, אך אם תוסיפו מוזיקה, זה יצנח ל15 שעות. כמובן שהכל תלוי בשימוש של שאר הפיצ’רים כמו חיבור לנייד, דופק מהיד, מדידת חמצן, חיבור לחיישנים שונים וכו’…כאמור החיסרון היחיד במהדורת הPro Solar, הוא שלא ניתן להשיג אותו עם זכוכית Sapphire (יש במקום זכוכית גרילה), מה שהופך אותו למעט פחות עמיד בפני שריטה.

שעון פרחים

אז איך הלך לאשתי במירוץ? ואיך הלך לשעון?

שירות הלקוחות של גרמין מעולה. במוצרים חדשים שרק יצאו, ועוד לא עברו מספיק עדכונים, צפויות תקלות קטנות, ולצערי לעיתים גם גדולות. לפני המירוץ במתחם איסוף מספרי החזה (שהיה מדליק ביותר) הפעלתי אימון ריצה, הGPS קלט מיד, אך לא הצלחתי לגרום לשעון לתת נתון דופק. הצצתי בחלקו האחורי וראיתי שהחיישן לא מאיר בירוק ולא עובד. לאחר דקה של המתנה יצאתי מהאימון ונכנסתי מחדש. הפעם החיישן עבד לכמה שניות, נתון הדופק לא עלה ושוב נדם. במשך 20ד’ ניסיתי בתסכול רב לגרום לדופק לעבוד (ניסיתי כל אפשרות בתפריטים, כיביתי והדלקתי ואף איפסתי לחלוטין) ולשניה אחת אכן הצלחתי לראות נתון דופק שלא היה קרוב למציאות, אך גם הוא במהרה נעלם. ב5X שלי הכל עבד חלק, מושלם ומדויק ביותר, וכרגע אני מאוד מתגעגע אליו…הוא כבר נמכר.

לאשתי הלך מצויין במירוץ, מקום שני בקטגוריית הגיל! היא השתתפה במקצה ה-4 ק”מ (ששני השעונים שלי והVIVOACTIVE 3 שלה מדדו 3.63 ק”מ. נוו טוב זה מרוץ ראשון בחדרה, נסלח להם). היא הרגישה טוב, אך אמרה שלא היה קל לרוץ בחושך על חול ים. כמובן שסיימה מאוד מרוצה, והיה לנו אחלה בילוי של חמישי בערב. לאחר הורדת המירוץ לאפליקציה, לא הופיעו כלל נתוני דופק. אין גרף, אין דופק ממוצע, מקסימלי וכו’…כלום.

ביום ראשון אבא שלי נשלח לנקודת השירות, וגם שם עשו לשעון איפוס, מה שגרם לדופק על פניו לחזור לעבוד. אך החגיגה הייתה מוקדמת וכבר כשעה אחרי, החיישן שוב הפסיק לעבוד. ביום שני אבא שלי ניגש בשנית, והפעם החליטו להשאיר את השעון לבדיקה. לשמחתי לאחר כשעה התקשרו אלי ובישרו שמחליפים את השעון לחדש, ואף הציעו לשלוח אותו אלי בחינם, שירות מצויין שנותן הרגשה טובה. אפילו כשביקשתי שיפתחו אותו לפני ויוודאו שבשעון החדש אין את אותה התקלה, הם שמחו לבדוק זאת. ביום שלישי אבא שלי אסף את השעון החדש שכבר נבדק ועובד כשורה, עם הקופסא וכל התכולה, תודה גרמין!

שעון דיגיטלי

לסיכום Garmin Fenix 6X Sapphire

החלטתי לקנות אותו מ2 סיבות עיקריות:

  1. החידושים- הוא כן מחדש הרבה מהדגם האחרון, הוא חתיך אמיתי, מהיר, חזק, חכם, מחזיק סוללה לעשרות שעות, חיישן הדופק אמור לתת יותר נתונים במגוון פעילויות הספורט (כולל במים) ועוד…
  2. ההתלהבות- מודה באשמה, אני מתלהב מטכנולוגיה חדישה ואוהב לנסות אותה בעצמי. וגם להביא לכם את התרשמותי על הדרך.

אם אתם מחפשים את המילה האחרונה בשעוני הספורט, שעון שיתן לכם את כל הטכנולוגיה החדישה ביותר על היד, זה השעון בשבילכם. בינתיים אנחנו לומדים להכיר אחד את השני. אני נהנה להסתכל עליו, לענוד אותו ולחפור לו בתפריטים עד לפינות הרחוקות והנסתרות ביותר, ויש הרבה.

אהבתם? אנחנו מעדכנים על כתבות חדשות בטלגרם- הצטרפו: https://t.me/OUTPANEL