כל מטייל חולף על פני אוצר שלם של צמחים אכילים. ארצנו מלאה בלא מעט כאלו ושווה להכיר מה יש לטבע שסביבנו להציע. החלטנו להנגיש לכם את נושא הליקוט בסדרת כתבות מתוך הספר ״ליקוט זה בטבע שלי״ של ברק שגיא – הפעם על פטל קדוש.

בסדרת כתבות על ליקוט, נפרסם כל פעם פרק רלוונטי לעונה מתוך הספר של ברק שגיא – ליקוט זה בטבע שלי. כעת לשבועיים בלבד מפרסום הכתבה: ניתן לרכוש את הספר עם הנחה של 25 ש”ח בהכנסת שם האתר כקוד הקופון: OUTPANEL

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

פטל קדוש | עֻלֵּיק* | عليق
Rubus sanguineus | משפחה: ורדניים
* בקירוב, “מוציא עלוקות”, ככל הנראה, בשל צורת הקוץ דמוית הקרס.

תיאור כללי, מתי ואיפה מלקטים

שיח ירוק-עד, סבוך מאד. ענפיו גמישים, ארוכים ומכוסים בקוצים מאונקלים. העלים מעוגלים, מחוספסים בצידם העליון, ובצידם התחתון לאורך העורק הראשי יש שורת קוצים דוקרים. מתחת לבסיס הפטוטרת (“גבעול״ העלה) יש קוץ מאונקל הפונה אחורה. נפוץ מהגולן ועד חבל לכיש. הוא גדל לאורך נחלים, מסביב למעיינות, מעל למי תהום, בביצות ואף באדמות כבדות שהמים עומדים בהן. עלים אפשר ללקט כל השנה. נלקט פירות בשלים בצבע סגול שחור בחודשים יולי–נובמבר.

פטל קדוש

צילום: ברק שגיא

פטל קדוש הוא עונג מתוק-חמצמץ על משוכה שיודעת היטב לשמור על עצמה. אתה מגיע בידיעה שתחתך, אבל שום דבר לא יעמוד בין הגרגרן לפטל שלו. מסביב הכל צהוב ויבש – רגע מעולה למלא את הפה בעסיס. לפעמים תאנים מציצות מהסבך. תאנים ופטל הם חברים טובים ושילוב מנצח בסלט, ואם כבר סלט בתוכנית, כדאי לפתוח עיניים כי פטל גדל לרוב על מים, ואם הם גלויים, אפילו מעט, אפשר למצוא שם כרפס הביצות או גרגיר הנחלים, וזה כבר סיפור לגמרי אחר. עכשיו נותר רק לעמוד על קצות האצבעות, להתמתח… כי שם למעלה, כמעט בהישג יד, יש צביר פירות מפתה, ואם אדחק מעט… בזהירות, כן? אחרי שנרגעים, ממוללים כמה עלים. יש בהם חומר מכווץ שעוזר לעצור דימומים. כעת מלקטים חופן-חופניים של פירות – לא צריך יותר. תכף יהיה פה מתכון למנה שבפעם הראשונה טעמתי במסעדת שראביכ של יקוב בראמה, ואחרי שחלמתי עליה בלילה יותר מדי פעמים, עשיתי כמה ניסויים עד ש… פשוט תגלו בעצמכם.

פרוסות חצילים עם טחינה ופטל קדוש

מרכיבים:
4 חצילים (חפשו את החצילים הקלים, לפעמים צריך להחזיק כמה כדי להרגיש את ההבדל) | כוס פירות
פטל קדוש | טחינה גולמית | 1-2 שיני שום | 1-2 לימונים | מלח | אם יש – סומאק

אופן ההכנה:
נפרוס את החצילים לפרוסות בעובי של סנטימטר בערך, נזרה עליהן מלח גס, נניח על רשת וניתן להן להגיר נוזלים כחצי שעה. לאחר מכן ננגב כל פרוסה משני הצדדים.
בזמן שאנחנו מחכים להגרת הנוזלים נכין טחינה שחייבת להיות אגדה – עם שום, לימון וסומאק אמיתי.
נפורר את הפטל לפירורים, נלקק את האצבעות מטעם גן העדן.
לאחר הניגוב של פרוסות החצילים נלהיט שמן זית במחבת ונטגן את הפרוסות משני הצדדים עד שהן יהפכו לזהובות. נוציא ונניח אותן על מגש מרופד בנייר סופג, אפשר לשים עוד שכבת נייר מלמעלה.
כעת נעביר את פרוסות החצילים לכלי הגשה רחב ועל כל פרוסה נוסיף חצי כפית של טחינת האגדה מקודם וחצי כפית שטוחה של פטלים. הנה כאן, בתמונה, אפשר בינתיים לאכול עם העיניים, עד שתרוצו למשוכות.

פטל קדוש

צילום: ברק שגיא

לבריאות

פירות פטל עשירים בנוגדי חמצון, בויטמינים ובמינרלים. הם מוזכרים בכל ספרות מקצועית וניתן להעשיר את הידע במאמר רפואי. בעלים משתמשים (החל מהטרימסטר השלישי) כעזר בתהליך הלידה ולהקלה על היולדת, וכן להגברת ייצור חלב. הם מסייעים גם לטיפול בשלשולים ובדלקות גרון. 

אזהרות: לא לשימוש במקרים של עצירות, או בקרב נשים עם היסטוריה של לידה מוקדמת.