פסח היה כבר מעבר לפינה, המדפים בסופר החלו להתכסות בסדינים חסיני חמץ מרגיזים. החדשות המשיכו להיות עגומות…  “אין מצב שאנחנו נשארים פה בחג, חייבים לצאת להתאוורר” היא אמרה. “לאן?” שאלתי. התשובה הייתה “לאן שיהיו כרטיסים במחיר סביר”. 

אפילו לורשה ופולין – העיקר להתאוורר

החדשות המעיקות ומצב הרוח דרשו הפוגה. גם תחושת הכפייה בחנויות בהן נמנעת מהציבור קניית מזון ומוצרי צריכה בסיסיים היתה הקש ששבר את גב הגמל, אז החלטנו לצאת להתאוורר. ידענו שחופשה ספונטנית ללא תכנון מוקדם תדרוש עלויות משמעותיות, אבל כמאמר השיר “אין מחיר לחופש” גיהצנו את כרטיס האשראי. כמה ימים לאחר מכן נסענו לטיול בורשה בירת פולין.

מעל 15,000 נרשמו לפאנלים – הצטרפו גם לניוזלטר:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

חופשה משפחתית תמיד מאתגרת, ונדרש להתחשב ברצונות ובדרישות של כלל בני המשפחה. במקרה שלנו זוג מבוגרים, צמד מתבגרים וילדה אנרגטית במיוחד. מיד לאחר הזמנת כרטיסי הטיסה נשמעו בבית שלל דרישות: “ראיתי שיש פארק מים ענק מחוץ לעיר”, “חייבים לבקר במחנות ההשמדה, בגלל המלחמה ביטלו לנו את המסע לפולין”  ו”יש אאוטלט מעולה מחוץ לקרקוב”. תוכנית הטיול החלה לקבל מתווה ברור כשבמקביל סבא וסבתא והדודים החליטו לוותר על המצות והפקקים ולהצטרף לחגיגה. הזדמנות מצויינת לבקר בפולין עם דובר השפה ולעשות שימוש בדרכון הפולני שקיבלנו בזכותו של סבא זאב. הוחלט להתחיל את הטיול בורשה ולאחר מכן לצאת ברכבת דרומה לחגוג את הסדר בקרקוב. 

אנדרטה בפולין

האנדרטה לזכר גיבורי הגטו, צילום: ליטל פלד

טיול בורשה, עיר של ניגודים

ידענו שנרצה להקדיש להיסטוריה היהודית והאירועים בתקופת מלחמת העולם השניה חלק מהזמן, הגיל הצעיר של חלק מהמשתתפים דרש לעשות זאת באופן מבוקר. שילבנו סיור מודרך בשטח הגטו ובעיר העתיקה לצד ביקורים במרכזי קניות ושווקים. במהלך הסיור היו כמובן חלקים קשים מדי לילדים הצעירים בהם נדרשנו להתפצל למספר דקות לטובת גני שעשועים וחנויות ממתקים. במרכז העיר ואזור הגטו היהודי נשארו אנדרטאות וציוני דרך רבים מהתקופה האפלה בהיסטוריה היהודית. הניגודיות בין ההיסטוריה הקשה לעיר תוססת ומהנה, הזכירה במקצת את המורכבות של ההתנהלות באזור המרכז בימים אלו בארץ. באופן כללי זכר השואה נוכח מאד בורשה. במהלך הביקור אפילו עמדנו בצפירה, חלק מיוזמה פולנית לציון המועד בו פרץ מרד גטו ורשה אותו מציינים בפולין בכל שנה ב-19 באפריל.

 

ורשה

המלצה חמה לבקר במוזיאון פולין להיסטוריה היהודית, צילום: זאב פלד

הטיול בורשה קצת הזכיר לנו את מנהטן 

אני עומד לחלוטין מאחורי הכותרת המחמיאה. ורשה התגלתה כעיר מודרנית, עם תחבורה ציבורית מעולה המקלה על התנהלות ללא צורך ברכב. בעיר פזורים שווקי אוכל המזכירים את שוק צ’לסי במנהטן, לצד מוזיאונים נהדרים. ביקרנו במוזיאון המדע שריתק את הנוער וחלקינו גם ביקר במוזיאון להיסטוריה היהודית בפולין שעוטר בצדק גמור בפרסים רבים. 

כיאה לחופשה עם ילדים ונוער, לא ויתרנו על יום בילוי בפארק המים המעולה סונטאגו “Suntago” שזכה לציון מושלם מהילדים והמבוגרים כאחד, כולם בעלי ניסיון רב בפארקים דומים ברחבי אירופה. מזג האוויר הקריר אפשר טיולים רגליים וריצות בוקר נהדרות בפארקים הרבים ברחבי העיר. מבחינת הקניות לא נרשמו מציאות מיוחדות, המחירים נמוכים רק באחוזים בודדים מאשר בארץ. מצד שני הלחמים והפחמימות היו טעימים במיוחד ונתנו תחושת ניצחון קטן על המונעים מאיתנו את המובן מאליו בארץ במהלך ימי החג.

ורשה

ציון מושלם ליום בלתי נשכח בפארק המים, צילום: ליטל פלד

סדר פסח בקרקוב המרהיבה

בכל חופשה מוצלחת יש מקום מיוחד בו הביקור עולה על הציפיות ומתגלה כהפתעת הטיול. הפעם זו הייתה העיר קרקוב. נסיעה בת 3 שעות ברכבת (לא התאפקנו וניצלנו את האירוע לצרור בדיחות שואה הולמות), הביאה את ההרכב המורחב ליעד השני והמוצלח של החופשה.  טיילנו בטיילת לאורך נהר הוויסלה ובעיר העתיקה שהשתמרה ולא ניזוקה במלחמת העולם, שם אכלנו במסעדת בשר ארגנטינאי מצוינת, שהייתה הכי רחוקה בטעמיה מאוכל פולני. למחרת נפגשנו עם מדריך ישראלי מקומי לסיור מקיף במרכז העיר שכלל אטרקציות לילדים כגון דרקון יורק אש וביקור בארמון המלכים לצד ביקור ברובע היהודי וסקירה מקיפה של ההיסטוריה היהודית. 

אלפים כבר הצטרפו לאאוטפאנל בווצאפ – לחצו פה:
הצטרפו לקבוצות אאוטפאנל

את ליל הסדר ערכנו בשולחן אבירים ארוך במסעדה פולנית בשם “מתחת למלאכים” Pod Aniolami. המסעדה  ממוקמת במרתף מבנה עתיק מהמאה ה 19. על מנת להתחשב באורחים האחרים קיצרנו את קריאת ההגדה והתמקדנו בתבשילים מקומיים לצד הרבה יין ומצב רוח טוב. מזג האוויר הקר והרטוב לא איפשר ביקור בלונה פארק מומלץ מחוץ לעיר למורת רוחם של הילדים, סיבה טובה לביקור נוסף כשטיסות הלואו קוסט הישירות לקרקוב יתחדשו.

המבורגר

חג החירות לבחור לאכול ולשתות מה שרוצים, צילום:זאב פלד

המתבגרים ביקשו יום חופשי 

אחד המפתחות לחופשה מוצלחת בהרכב מעורב הוא לאמץ גמישות בתוכניות ולאפשר מרחב לכולם. אצלנו התוכנית המקורית לעולם תהיה בסיס לשינויים. לא מכריחים אף אחד להצטרף לפעילויות תוך עידוד יוזמה ובחירה עצמאית. בחלק מהימים המתבגרים ביקשו לקום מאוחר ולבלות בבית הפנקייק הסמוך למלון. המבוגרים בחרו לצאת לריצה ארוכה בשלג קל לאורך נהר הוויסלה כדי לספוג קור לקראת קיץ ישראלי בלתי נסבל.

האיחוד הגדול היה בסניף המקומי של פראיימארק, שם בין המדפים העמוסים של ביגוד והנעלה כולם מצאו את מבוקשם וחזרו עם שלל רב שאתגר את המזוודות לקראת הטיסה חזרה. לאורך החופשה גילינו גמישות מוחלטת גם בבחירת המסעדות. מתפצלים וקובעים שעת יעד כך שכולם זוכים להנות. “חג החירות” “ביג-מק לאחד, פיצה לאחרת וסושי לשאר, הכל הולך ואין צורך במו”מ ארוך.

קרקוב

שלווה אירופאית נדרשת בעיר העתיקה של קרקוב, צילום: זאב פלד

חופשת פסח מהנה עם ערך משמעותי

היעד שנבחר כמעט במקרה, התאים מאוד להרכב המשפחתי ולתחושות המורכבות בתקופת המלחמה. הנוכחות של שלושה דורות של משפחה יהודית במדינה בה במאה הקודמת מרבית הקהילה הושמדה העניקה תוספת ערך לביקור. דווקא בזמנים קשים, הכרת ההיסטוריה מאפשרת הבנה ברורה יותר של המצב והמשמעות של להיות יהודי וישראלי. יציאה מהארץ אפשרה להתנתק משגרת היום יום הלחוצה והחדשות הקודרות לצורך התרעננות וטעינת מצברים. פולין התבררה כיעד קל ונעים לטיול, הצעירים הפולנים דוברים אנגלית רהוטה והתקשורת מצויינת בכל אתרי התיירות והמסעדות. פולין נחשבת תומכת ישראל ואין בה הפגנות ומצעדי תמיכה בחמאס. בני הבית אישרו פה אחד שהחופשה הייתה חוויה נהדרת ומפתיעה. אולי נשוב בקרוב כדי לדגום את שמורות הטבע וההרים וכמובן לסגור חשבון עם פארק השעשועים שהוחמץ.

מאת: עמית נבון
לתגובות לכתבה: אאוטפאנל-OUTPANEL באינסטגרם