ביגוד טיולים זה כבר מזמן לא דובון צבאי, ונעלים חסרות צורה ששוקלות המון. בשנים האחרונות הפך שוק ביגוד הטיולים לאופנה בפני עצמה. הביגוד לא רק צריך להיות נוח, אפקטיבי וקל הוא גם צריך להראות טוב, ובעיקר לגרום למי שלובש אותו להרגיש טוב עם עצמו.

עונת הטיולים של חורף 2022-2023 בפתח וזה הזמן לראות מה הולכים ללבוש בעולם ואולי גם בארץ בזמן הקרוב.  

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

אורבניות אקולוגית

כבר שנים שהגבול בין ביגוד טיולים לבין ביגוד יומי יומי הולך ומטשטש, בדיוק כמו שהיה לפני שנים בביגוד הספורט. ענקיות ביגוד הטיולים הם כבר מזמן חברות אופנה לכל דבר בדיוק כמו נייק או אדידס. חברות כמו The North Face או Arcteryx רוצות שנלבש את המעיל שלהם בין אם יוצאים לטרק אלפיני, קופצים לסופש קריר בפראג, או הולכים למשרד בקומה ה 37 של מגדל שרונה. ולכן נראה בעונה הקרובה הרבה פחות חידושים בתחום טכנולוגית הבדים והרבה יותר עיצוב.

אופנת טיולים

כך שעם הפליז שאתם קונים לשביל ישראל או עם מעיל הפוך החדש שלכם, תוכלו להסתובב גם ביום יום ולא לתת להם לעלות אבק עד הפעם הבא שאשכרה תצאו לשטח. לצד העיצוב אנחנו מקבלים הישר מאמריקה את טרנד הביגוד ה״אקולוגי״. אין חברה שמכבדת את עצמה שלא מתהדרת בביגוד מתכלה שלא נוסה על בעלי חיים, ונתפר ע״י אנשים מאושרים במגדל מרווח עם נוף לים ולא במחסן ללא חלונות ע״י ילד בן 10 בבנגלדש. ככה שגם תראו טוב, וגם המצפון שלכם יהיה שקט ונקי. 

אופנת טיולים

גבוהות או נמוכת

בעוד אצלנו עוד נמשך ביתר שאת הדיון בעד ונגד נעלים נמוכות לטיולים, ואפילו יש עוד כמה דינוזאורים שלא מאפשרים יציאה לטיולים בנעלים נמוכות. ברחבי העולם הדיון הזה כבר נגמר די מזמן ובניצחון מוחץ של הנעלים החציות כאשר 90% מההולכים בשבילים הארוכים בארצות הברית ואירופה משתמשים בהן. על המדפים בשנים הקרובות נמצא הרבה יותר נעלים קלות בסגנון נעלי ריצה והרבה פחות ״נעלי הרים״ חמות, כבדות, ומיושנות. לצערנו בארץ המגוון עדיין לא גדול, וכשזה נוגע לנעלים חציות, יש לנו בעיקר נעלי ריצת שטח ולא נעלי טיולים עם סוליה ברמת אחיזה טובה ועמידות סבירה. אבל גם זה צפוי השתנות במהירות. 

אופנת טיולים נעלי הליכה

ווסט זה הרבה יותר מחצי מעיל

אז אם גם הנעלים חציות למה שהמעיל לא יהיה חצוי? קצת כמו בתחום הנעלים גם טרנד הווסטים טרם תפס מקום של כבוד במלתחת המטיילים של ישראל וחבל. ווסטים מאוד מתאימים כשכבת בידוד לחורף הישראלי ולטרקים באירופה. הווסטים קלים, מאוד מאוורים, ומאפשרים שליטה נוחה בטמפ׳ הגוף מבלי להתלבש והתפשט כל הזמן. בעולם אנחנו הולכים לראות אותם בכל מקום, ואולי אפילו פה ושם בארץ. 

נראה שבשנים האחרונות דווקא החברות האירופיות כמו Millet וOrtovox ואחרות מובילות את עולם הווסטים אבל כמובן שגם ענקיות צפון אמריקה נמצאות שם. בניגוד למעיל בווסטים עדיף ללכת על בד סינטטי או פוך דק וגיזרה צמודה יחסית. ווסטים מפוך עבה נראים ומרגישים מסורבלים, בטח שלובשים אותם מתחת למעיל גורטקס. 

אופנת טיולים ווסט

ארוכה, נושמת, מגינה מהשמש ולא מסריחה 

באיזה שהוא שלב באבולוציה של אופנת המטיילים בישראל נחתה עלינו הרעה החולה שנקראת חולצה מכופרת. ממטיילים מהשורה ועד רכזי חוגי סיור ומנהלי בתי ספר שדה, כולם לבשו חולצות כפתורים מבדים מפקפקים. התוצאה מפגע רב חושי – מכוער, מסריח ומיותר. את מקום החולצות שמתאימות אולי ליערות שוודיה אבל בטח שלא למדבר יהודה, מחליפות בהדרגה חולצות ארוכות דקות/ חלקן עם קפוצ׳ון וכולן מבדים טכניים שלא מסריחים גם אחרי יום הליכה אורך. נעימים למגע, והכי חשוב גם מגינים מהשמש וגם נושמים. 

אופנת טיולים כובע

שמחתי לראות שאל הטרנד החיובי הזה הצטרף ערן מן מסברה גיר, יצרן ציוד הטיולים הישראלי. בנוסף לתיקים הנהדרים שלו מציע גם חולצה בדיוק כזו, עם הדפס קוי גובה חביב, בד סטרצ׳ מודרני עם הגנה מעולה מהשמש ועוד כמה פיצ׳רים חביבים. אז כל מי שעדיין לובש חולצה מכופתרת לטיולים, זה הזמן להיכנס לאתר של ערן ולהתחדש. 

אופנת טיולים

איכותי ושימושי

ביגוד טיולים איכותי זה לא דבר זול, בטח למי שלא מטייל על בסיס מאוד קבוע שזה תכלס רוב האנשים. אבל דווקא הטרנד של ביגוד טיולים שמתאים גם ליום יום, מאפשר לכולנו להשקיע כסף במשהו שאנחנו יכולים גם להשתמש בו לא רק כשיוצאים לשטח. גם מבחינת מראה וגם מבחינת נוחות. אני לגמרי חסיד של לקנות דברים שאפשר להתשמש בהם למגוון דברים, בטח אם הם תופסים מקום בארון ופחות מקום בארנק. במגוון של היום אפשר שהנעלים שקניתם לטור מון בלאן ישמשו אתכם לא רק שאתם יוצאים לטייל אלא גם ביום יום.

אופנת טיולים הודיס

שורה תחתונה

ישראל זה מקום שמרני יחסית כאשר זה מגיע לציוד טיולים. כנראה החותם הצבאי נותן את אופיו לציוד טיולים ומוביל אותנו לחשוב שהדברים הכבדים, המכוערים והחמים שאנחנו משתמשים בהם בצבא, טובים גם לאזרחות. גם אמא פולניה יכולה לתרום למאמץ. לכן למרות מה שקורה בעולם אנחנו עדיין רואים הרבה מטיילים עם כי מיני סופטשלים בסגנון צבאי עם יחס משקל בידוד נוראי, נעלים ענקיות, מלאות בגורטקס כאילו הטיול יוצא לערבות סיביר הקפאות והרטובות ולא למדבר יהודה החם והצחיח.

אפשר גם אחרת, פה ושם במדבר של הפייסבוק אפשר לשמוע גם קולות אחרים. אנשים שחזרו מהעולם הגדול וגילו שאפשר גם אחרת, זה בדיוק הזמן להצטרף למהפכה, להחליף כבד וחם בקל ונושם, לא להתבייש לקנות ציוד שהוא לא רק טוב הוא גם ממש יפה. כי בסוף מה שיפה, משתמשים. השינוי שלפני כמה שנים עבר על עולם ציוד הספורט ומגיע גם אלינו המטיילים.

מאת: שי יגל
צילום: יוג׳ין לויט 

⬇️⬇️⬇️ אגב, שמת לב למלבנים האלה לשיתוף כתבות? אם אהבת את התוכן שלנו, התודה הכי גדולה עבורנו היא שיתוף שלהן לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך