לצאת לטיול שטח אמיתי עם נעל שבחרת בגלל המותג הטרנדי ולא בגלל האיכות יכולה להתברר כטעות קשה. האם כדאי לקנות נעלי הוקה לטיולים? ללא ספק זה מותג טרנדי בריצה, אבל האם חברת HOKA נותנת תשובה אמיתית גם למטיילים? בדקנו: 

מי את HOKA

כל מי שביקר במכון כושר, חוג כלשהו או סתם יצא לרוץ בטוח נחשף כבר לנעליים של הוקה. למרות ואולי בגלל הסוליה המוגזמת שלהם והעיצוב המוזר למדי הם הפכו מהר מאוד לנעל פופולארית ואהובה על הקהל הספורטיבי.

חברת הוקה קיימת משנת 2009 והתחילה את דרכה בנעלי ריצה עם סוליה גדולה בניגוד לגישה המינימליסטית שרווחה בשוק. הנעליים אומצו בחום על ידי ספורטאי אולטרה מרתון שנזקקו לשיכוך הנוסף וליציבות שהנעל סיפקה בשילוב חומרים קלי משקל. לא עבר זמן רב והטרנד חלחל לכל עולמות הריצה והספורט בכלל. בשנת 2013 נרכשה החברה על ידי Deckers Brands (הבעלים של Teva) והמותג ממשיך לגדול ולהתפתח. בארץ החברה משווקת דרך היבואן הרשמי ניו ראן והם אלו שנתנו לנו את ההזדמנות לבחון את נעל הטיולים Kaha 2.

נעל טיוליםHOKA Kaha 2 GTX – נעלי הוקה לטיולים

הKaha היא נעל הטיולים ה״רצינית״ של הוקה. זו שמיועדת למי שמתכנן טיולים ארוכים עם משקל על הגב. על הנייר יש לה את כל היכולות והפיצ׳רים שנעל טרקינג אמיתית אמורה לתת:

 • ייעוד – טרק (אפילו אלפינים)
 • דרופ – 6 מ״מ
 • משקל – 533 גרם למידה 42.5
 • גפה – עשויה מגורטקס עמיד למים
 • סוליה – ויבראם MegaGrib rubber בעלת זיזים באורך 5 מ״מ
 • חומר חיצוני – עור
 • שרוכים מחומרים ממוחזרים ותופסני מתכת
 • צבע – בארץ משווקים השחור המשעמם וירוק צבאי מדליק למדי
 • המחיר – 1,199 ש״ח
 • לינק לאתר היבואן
Hoka Kaha 2 GTX

Kaha 2 GTX (צילום: אתר HOKA)

נעלי הוקה לטיולים – מפגש מרגש ראשון

את הנעליים מדדתי בחנות היבואן שבמלון מנדרין בתל אביב. מסביבי רחשה החנות באנשים מבוגרים יותר שבאו לקנות לעצמם נעליים נוחות ואופנתיות. לא בדיוק הווייב של חנויות הטיולים בהם אני אוהב לבלות את זמני ובהם אני קונה בדרך כלל את הנעליים אבל החלטתי לא להבהל ולא להניח הנחות יסוד. מנהל החנות שנחלץ לעזרתי הבין מהר מאוד שאני היעד לנעל הטיולים הרצינית יותר שלהם ולא לגירסא היותר לייט שנקראת HOKA Anacapa Mid GTX.

זה יותר סודי! כנסו לבדוק:
הצטרפו לקבוצות אאוטפאנל

מן המחסן נשלפו מספר מידות והחלתי במדידה. קודם כל התחושה היא מוזרה ונעימה. הנעל יושבת על הרגל כמו נעל ספורט ולא כמו נעל טיול. אין קשיחות המאפיינת נעל טיולים חדשה שלא התרככה עדיין. ההרגשה היא כמו לנעול נעלי ספורט קלות. מהר מאוד הבנתי שKaha 2 היא נעל יחסית רחבה ולכן אין בעיה גם לאלו שסובלים כמוני מרגל כזו, ונעלי טיולים של הרבה חברות פשוט צרות להם. מבחינת מידות הנעליים הן קטנות יחסית למספרים המקובלים, ולקחתי נעל מעט גדולה ממה שאני נועל בדרך כלל. לגבי הצבע לא היה דיון. מבין שני הצבעים במלאי הפור נפל על הירוק המעט צבאי ולו כמחווה לחיילנו בחזית. האמת שהנעליים נראות ממש טוב גם בירוק הזה והשילוב של התופסנים הכתומים, השרוכים בשני גוונים והירוק כהה מייצר נעל יפה ומודרנית.

נעלי הוקה לטיוליםמה קורה בשטח

הימים ימי מלחמה ולכן כל יציאה לשטח נשמעת כמו משהו תלוש לגמרי. הנעליים אופסנו אחר כבוד בארון ולא יצאו ממנו במשך שבועיים. זו הנקודה בה נשברתי והכרזתי שאין ברירה אלא לצאת לטייל. מכיוון שמסלולים ארוכים ממש לא התאימו בחרנו ביעד מעט מוזר לנעליים – מסלול גלישה נחל קומראן. 

נעילת הKaha מעט קשה. השרוכים מעט נאבקים להיכנס לתופסנים אבל ברגע שזה נפתר הם ישארו שם בבטחה, יאחזו את הרגל והכי חשוב – לא יפתחו לכם עד שלא תרצו בכך. מי שלא טייל עם נעל שנפתחים בה השרוכים כל הזמן לא מבין את גודל ההישג!

תחילת ההליכה עם הKaha מעט מוזרה. כמו בכל נעל הוקה צריך טיפה להתרגל לסוליה הגבוהה. הרגל מונחת במעין תנועה מעגלית על הקרקע ובכלל יש לך תחושה שאתה גבוה יותר ומרכז הכובד משתנה מעט. יצאנו לדרך ביום חם כדי לעלות את מצוק ההעתקים.  הנעל לא אכזבה. ראשית לא היה בה חם. בניגוד להרבה נעלי גורטקס שניסיתי, עם Kaha הרגל לא התבשלה לה. אישית אני מתנגד לרעיון של נעל גורטקס בישראל אבל הפעם התחושה היא שאפשר לשרוד איתה גם בקיץ הישראלי. העליה עצמה היתה מהנה. הנעל רחבה והסוליה מספקות אחיזה מעולה בקרקע. המשקל על הגב לא מפריע והקרסול יציב ובטוח. השיכוך גבוה והתנועה מרגישה נוחה, קלה ובטוחה.

נעלי הוקה לטיולים

בגלישה עצמה התגלה פיצ׳ר נחמד מאוד בנעל. מגן האצבעות לא מודבק סתם לנעל אלא תפור היטב. לדעתי זהו רמז די ברור לחוזק של הנעל ולעמידות שלה (שעוד נבחן בהמשך). זהו השלב בו גם גילינו את נקודת החולשה: רוחב וגובה הסוליה מעניקים נוחות ואחיזה אבל מפריעים מאוד כאשר צריך להיעזר בקצה הנעל או לשמור על יציבות ותחושת הסלע בטיפוס, סקראמבלינג ועוד. במילים אחרות אם אתם מחפשים נעל אפרוץ׳ או מיעדים את הKaha לטיולי גלישה וטיפוס שווה לכם לשקול מחדש. זו נעל טיולים ולא נעל אפרוץ׳. את אותה ההרגשה בדיוק חלקה איתי גם חברה לטיול שהחליפה איתי נעליים והשתמשה בהם בחצי מהדרך. מצד אחד גם היא התלהבה מנוחות המופלאה אך ברגע שבו הגענו לנקודה בה היה נדרש להאחז במסלע והיתה עדיפות לתחושת הקרקע שלה היא העדיפה לשוב לנעלי הטיול הרגילות שלה עם הסוליה הדקה יותר. בשלב החזור מהטיול יש מקטע הליכה על כביש ופה אי אפשר היה להתאפק ולפרוץ בריצה פשוט כי הנעל מרגישה על כביש בדיוק כמו נעל ספורט.

טיול בטבע

המלחמה המשיכה ולא ראינו עוד טיול באופק. החלטנו לבדוק איך הנעל מתמודדת עם הספורט הלאומי הישראלי החדש – התנדבות בחקלאות. חמושים בכובע ומצב רוח טוב התייצבנו לעבודה בפאלחה באחד מישובי העוטף. גם פה הנעל הגנה על הרגל נפלא מהקוצים, לא היה בה חם ואחרי יום שלם על הרגליים בעבודות לא חשתי עייפות מעבר לסביר.

נעלי הוקה לטיולים

בוץ ומים לא עשו על הנעל רושם והגורטקס הצליח למנוע מהרטיבות להגיע לגרביים. הנעליים עברו שלושה סופי שבוע של חקלאות ועדיין הצליחו להראות נפלא. בשלב הזה החלטתי לאתגר אותם בטיול מדברי של 15 ק״מ עם משקל על הגב. הנעל בלעה את השטח בקלות ובסוף היום הביאה אותי חזרה לרכב רענן, בלי גב דואב ובלי כאבים ברגליים. אין ספק שבדיוק לזה הנעל נועדה. האחיזה בשבילים ועל הסלעים היתה מעולה והשיכוך הפך את הצעידה לקלה ונעימה. למרות שזה מדבר וחם הנעל לא חיממה את הרגל ולא חשתי שום צורך להוריד אותה ולרענן את הרגליים במנוחות ובגבים.

טיול מדברי

נעלי הוקה לטיולים – היתרונות

 • נוחות
 • אחיזת הרגל/קרסול
 • אחיזת קרקע
 • עמידות
 • משקל
 • אוורור

החסרונות

 • מחיר. מנעלי הטיול היקרות ביותר שיש בשוק
 • חוסר תחושת המסלע ומעט נדנוד בסקראמבלינג

 

נעל טרקינג

נעלי הוקה לטיולים: שורה תחתונה

הוקה הצליחו לייצר נעל טרקינג אמיתית ומעולה. השילוב של הנוחות עם העמידות, השיכוך והאחיזה של הנעל נותנות חוויה של ללכת עם ולהרגיש בלי. מצד אחד נעל טיול קשוחה ורצינית ומצד שני נוחות של נעלי ספורט איכותיות. למעט תג המחיר הגבוה הרי שזו נעל הטיולים המוצלחת ביותר שיצא לי לנסות.

מאת: ירון רוזינר

אהבתם? שתפו באמצעות הכפתורים פה למטה: