שוודיה היא אחד המקומות הנוחים בעולם לטיולים. למרות שהיא פחות מפורסמת משכנתה נורבגיה כיעד לטיולי אאוטדור ולמרות החורף הארוך והחשוך, שוודיה היא יעד נהדר לטיולים וטרקים בקיץ. אור כהן חוזר לשם כל שנה לטיולים ומשתף מהנסיון שצבר.

התאהבתי בשוודיה בביקור בשנת 2010 ואחרי טרק ב-2016 חוזר כל שנה לטיול בשביל או פארק אחרים. טיילתי סביב סטוקהולם, השלמתי את החלק הצפוני של שביל המלך, וחלקים מההמשך הדרומי שלו. כשאני לא מטייל אני לומד שוודית וכל מה שאפשר על הטבע השוודי.

כתב וצילם: אור כהן

1. תשתיות

התשתיות לטיולים בשוודיה נהדרות. בכל פארק לאומי יש מערכת שבילים מסודרת, אזורים להדלקת אש עם מחסה מרוח וגשם, לפעמים גם תמצאו עצים להסקה/בישול.

על חלק מהשבילים הגדולים יש מערכת בקתות של ארגון STF, התאחדות התיירות השוודית, שמציעות לינה בתשלום, חנויות עם אוכל ומצרכים בסיסיים נוספים, מטבח, ולפעמים מקלחת, סאונה וחדר יבוש. באזורים מרכזיים במקום בקתה יש “תחנת הרים” שבה יש חדרים פרטיים יותר, שירותים ומקלחות מקורים, מסעדה ולפעמים גם WiFi. הבקתות פתוחות בשיא עונת התיירות, אך גם כשהן סגורות ישנן חדרי חירום בכל בקתה, וישנן בקתות להגנה מסערות (בעיקר לשימוש בחורף) באזורים בעייתיים לאורך השבילים וגם באזורים שבהם אין שבילים מסומנים.

השבילים עצמם מתוחזקים באופן תדיר, ובאזורי ביצות ישנן קורות עץ שחוסכות לכם הליכה רטובה בבוץ ומים. גם באזורים שמורים ונידחים יש מעט שבילים, רוג’ומים באזורים ידידותיים לחציית נחלים, וגשרים מעל נהרות.

2. Allemansrätten – החופש לטייל

בשוודיה ובכמה מדינות נוספות בסקנדינביה ישנו חוק המאפשר לכל מטייל/לקט/צייד לצאת לטבע באופן חופשי ולטייל, להדליק אש ולהקים אוהל כמעט בכל מקום. חוץ מאזורים מגודרים ושדות חקלאיים ניתן לטייל ולהנות מהטבע בחופשיות. בחלק מהפארקים הלאומיים ישנה הגבלה על הדלקת אש אבל ישנם מקומות מסודרים לעשות זאת.

לפני שאתם ממשיכים: הצטרפו אלינו ונעדכן אתכם על כתבות חדשות:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

3. מדינה מערבית ומתקדמת

לשמחתי, אף על פי שלמדתי קצת שוודית, רוב השוודים דוברי אנגלית שוטפת, למעט כמה מבוגרים באזורים יותר נידחים. כמעט בכל מקום שתהיו בו תוכלו לשלם עם כרטיס אשראי, למעט בקתות בודדות ללא חיבור לקו טלפון לצורך סליקה. בנוסף, שוודיה מתקדמת מבחינת השירותים הרפואיים שהיא מציעה, ואפשר לסמוך על כוחות ההצלה במקרי חירום.

4. מזג אוויר נוח יחסית לטרקים

בין אמצע יוני לאמצע ספטמבר ותקופה מעט קצרה יותר סביב הקיץ אם מטיילים בצפון, הקיץ השוודי דומה יותר לחורף בישראל. בתקופה זו נוח לטייל בדרום שוודיה טיולי יום עם המשפחה, ואם מטיילים באזור לפלנד, אפשר ללכת שעות מבלי להזיע יותר מידי. יכול לרדת גשם ובשיא הקיץ האחרון (2019) נרשמו טמפרטורות גבוהות במיוחד ואף היו שריפות בחלק מהיערות אבל ברוב הזמן המזג אוויר קריר ונעים.

5. מים, הרבה מאוד מים

בטיולים לצפון שוודיה אני כבר לא לוקח בקבוק מים. יש נחלים ויובלים שיורדים מהקרחונים ומביאים איתם מים נקיים וטעימים במיוחד שלא צריך אפילו לסנן. אם תמצאו את עצמכם ישנים בבקתה, איסוף המים לשתייה נעשה באזור העליון של הנחל הצמוד. פשוט לטבול את הכוס במים הקרים ולשתות ישר מהטבע.

6. שעות אור

שוודיה היא מדינה צפונית וככזאת בקיץ הימים בה ארוכים במיוחד וקצרים בחורף. אם תטיילו בצפון שוודיה בתחילת הקיץ, צפויים לכם ימים ולילות מוארים אז קחו כיסוי עיניים לשינה באוהל, וכשאתם לא ישנים אתם יכולים לטייל כמה שעות שאתם רוצים, להתחיל מאוחר/לסיים מאוחר. הטיולים באזור חופשיים מהפחד לסיים בשעות החשכה כי אין כאלו. בסביבות ספטמבר הלילות מסתיימים באזור שעה תשע בערב בצפון כך שבכל מקרה יש לכם מספיק זמן לטייל.

7. הטיסות נוחות יחסית

בחברת Norwegian טיסה ישירה לסטוקהולם תעלה כ-1000₪, עבור טרק תוסיפו קונקשן לעיירה צפונית יותר באזור לפלנד ואוטובוסים לתחילת הטרק והכל יעלה לכם 1900₪ לפני מזוודות (כ-90 ש”ח למזוודה לכיוון). מומלץ להזמין את הטיסות בתחילת השנה לתאריכים שבתחילת/סוף הקיץ בשוודיה.

8. בעלי חיים

“הדברים הכי מסוכנים בטבע השוודי הם הדברים שאנחנו לא מרבים לדבר עליהם – צרעות ודבורים”, כך אומרת קארין אוסטרם, סגנית יושב ראש של החברה השבדית לשימור הטבע. ואכן, אדם אחד מת בממוצע מעקיצת צרעה בשוודיה בשנה. מניסיוני, רק באזורים חמים יש הרבה יתושים, ואם אתם מטיילים בהרים תתקלו בעיקר באיילי צפון חביבים שישמרו מכם מרחק.

9. פירות יער

כבר ביוני אפשר ללקט פירות יער בדרום שוודיה ובאוגוסט אפשר להתחיל ללקט בצפון. כאשר מטיילים בהרים בלפלנד כמות פירות היער היא בלתי נתפסת, מרבדים עצומים של אוכמניות בר חמוצות מתוקות וטריות לגמרי מלאות בוויטמינים.

10. כי עדיין לא הייתם שם

שוודיה היא לא היעד הראשון עבור ישראלים, ואני מנחש שרובכם לא טיילתם בה עדיין. ההמלצה שלי היא להתחיל מהפארקים הלאומים שנמצאים סביב סטוקהולם למי שרוצה טיול קליל ולהמשיך אחר כך לשביל המלך או לפארק Sarek להרפתקנים במיוחד. היא מדינה רצופה ביערות פארקים שבילים וטבע נגיש במיוחד ואולי היא תהיה היעד הבא שלכם.

מקורות נוספים:

מאת: אור כהן