תמיד רציתם לדעת איך להגיע למסלול עם מים בלי הרבה אנשים? איך לטייל מבלי להרגיש לחץ ועומס? איך להפוך את הטיול לחוויה אמיתית? ריכזנו את הכתבה הזו בדיוק בשבילכם!

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים
 

לכל אחד מאיתנו יש את החוויות הפחות טובות שלו מהטבע בישראל. אנחנו בטוחים שלא פעם, הגעתם למסלול והוא היה מלא בהמוני מטיילים, או לחילופין נתקעתם בלי מספיק אוכל או מים, או ללא לבוש מתאים בשיא הקור. על מנת שהחוויות השליליות האלו לא יקרו בשנית, ריכזנו עבורכם 10 טיפים לטיול. כיצד ניתן להפוך את הטיול לחוויה מהנה ומוצלחת. 

טיפים לטיול המושלם

  • תזמון הוא הכל בחיים צאו מוקדם לטיול, בשעות בהם רוב האנשים עוד מתארגנים. אם תכננתם להתחיל את המסלול בשעה 10:00 בבוקר, כנראה שתהיו שם לא כך כך לבד. תנסו לישון את הלילה שלפני באזור הטיול, וכך תחסכו לעצמכם את ההשכמה המוקדמת ואת הנסיעה הארוכה. אפשר להרוויח על הדרך, קמפינג מזדמן או ביקור קרובי משפחה שמזמן לא ביקרתם.
  • מזג האוויר תבחרו את יעד הטיול לפי מזג האוויר. אל תטיילו במדבר בקיץ כי הוא חשוף, לרוב ללא מים, ומאוד מאוד חם בו. אפשר לטייל בקיץ, אבל באזורים מתאימים, ובשעות מתאימות. הר מירון או נחל כזיב לדוגמא, הם יעדים אפשריים לטיול בקיץ. המסלולים שהם מציעים מוצלים וכוללים בין השאר אפשרויות לרחצה במקורות מים. תשקלו עצירה למנוחת צהריים בשעות החמות בפינה מוצלת וקרירה. במידה והמסלול כולל בתוכו עליה קשה, תתזמנו אותה לשעות הקרירות יותר. גם מזג אוויר קר עשוי להוות בעיה – תזהרו מהיפותרמיה, ותבדקו תמיד את אזהרות השטפונות באיזור.

  • ביגוד מתאים – השתדלו לקחת אתכם ביגוד מתאים לטיול. בחורף התלבשו בשיטת ה״בצל״ – לבוש בשכבות, כאשר מתחממים מסירים חלק מהן, וכשעוצרים או בחניית הלילה, מוסיפים אותן בחזרה. תמיד תקחו בגדים להחלפה, זה יעזור לכם במידת הצורך. הזהרו מהשמש, ותמיד קחו אתכם כובע, ובכלל אנחנו דוגלים בביגוד ארוך ומנדף בקיץ. הוא מצליח לשמור על קירור הגוף וגם על העור מהשמש. אבל  קרם הגנה אף פעם לא יזיק, במיוחד במקומות החשופים. במסלולי מים, מומלץ לקחת גם נעליים וגם סנדלים, כתלות באופי המסלול (יבש/רטוב).
טיפים לטיול נעליים סגורות

נעליים סגורות, יכולות למנוע בין השאר נקע של הקרסול, הכשות ועקיצות של בעלי חיים

  • הכרת המסלול – דעו את המסלול שלכם, קחו אתכם מפת סימון שבילים, או השתמשו באפליקציות בהם מופיעה רשת השבילים והטופוגרפיה. זה עלול לחסוך לכם התברברויות ניווט במסלול, ויסייע לכם במקרה חירום ובהזעקת חילוץ.
מפה טיפים לטיול

תמיד טוב שיש מפה

  • יידעו מישהו אחד לפחות באשר למיקום הטיול/מסלול – עדכנו אדם אחד לפחות באשר למיקום הטיול שלכם, ליתר ביטחון.
  • מים ואוכל – תכננו נכון את כמויות המים והמזון שאתם לוקחים אתכם. גם אם מדובר בטיול יום, או בקפיצה קטנה למעיין. במידה ואתם מתוכננים לעבור על יד נקודת מילוי מים, או מכולת, תבדקו מראש את שעות הפתיחה או אם ברז מים עדיין פעיל והיערכו בהתאם.
  • שקיות זבל – תמיד טוב שיש. ראשית כל, אנחנו לא משאירים אשפה בשטח, וגם כי מדובר במוצר שימושי ביותר. מקום אחסון לבגדים רטובים, לשמור על רגליים יבשות וכל דבר אחר שעולה לכם בראש.
  • מיקום – מים בא ביחס ישיר לאנשים. זאת אומרת שאנשים מחפשים מקורות מים לרחוץ בהם, ולכן כלל האצבע אומר, שבכל מקור מים בארצנו יהיו אנשים. לכן, הגיעו מוקדם למקורות המים, או לחילופין, מצאו לכם מסלול נחמד ללא מקורות מים, שם יהיו פחות אנשים.
טיפים לטיול מקורות מים

מקורות מים – תגיעו מוקדם, ולא יהיו הרבה אנשים. בתמונה – עין עלווה בגליל העליון, בשעת בוקר מוקדמת ללא אנשים

  • גיוון והתאמת המסלול לצרכים שלכם – תכננו לכם מסלול המתאים לצרכים שלכם, לגיל המטיילים, למצב הכושר הגופני ולמוטיבציה באותו יום. לא כל טיול חייב לכלול מסלול ארוך, ואפילו להיפך. לפעמים טיולים קצרים הם המגניבים ונותנים טעם של עוד. אתם גם יכולים לגוון באופי הטיולים שלכם. בא לכם טיול אתגרי? מעולה! קחו כמה חברים בכושר, וסעו לטיול נודד של כמה ימים במדבר. מתחשק לכם טיול רגוע שיתאים לילדים ולסבים? צאו למסלול קל ונגיש, עם אטרקציה כחלק ממנו.
  • הכי חשוב – תהנו! הטיול צריך להיות חוויה נעימה, שמשאירה טעם של עוד שכמותו. מרחב שמאפשר מפגש בין חברים ומשפחה, זמן איכות, יציאה מהשגרה אל המרחבים הפתוחים. אין צורך לסבול בטיול. 

לסיכום, אנו מאמינים ששימוש בטיפים אלו, עשוי לסייע לכם בתכנון הטיול, והפיכתו לחוויה כיפית ומהנה. אנו בטוחים שגם לכם יש טיפים נוספים, שלא רשומים כאן. מוזמנים לכתוב לנו!

כתב וצילם: רֹתם אלינסון