כשאני לא מתאמנת עם חברים, אני עם עצמי בעולם משלי. העולם הזה די מנותק מכל מה שקורה בחוץ ומאפשר לי לרקוד עם המוזיקה, וכל זאת תוך כדי אימון. מבחינתי, מסנן הרעשים חייב להיות כזה שרעשי הסביבה לא יחדרו פנימה לתוך האוזניים שלי, והסאונד ישמע כמו של מסיבה טובה. קיבלתי למבחן את ה אוזניות הבלוטות’ של Jaybird מדגם X4- אוזניות ספורט משופרות מהדגם הקודם (דגם X3), ויצאתי לריצה ולמבחן…

מאת: דנית לויטן ורדי
פורסם לראשונה במגזין הריצה: RUNPANEL

הנה הסרט (אם לא לחצתם Play למעלה):

הכירו את JayBird

לפני יותר מעשור קם ספורטאי אוסטרלי בשם ג’אד ארמסטרונג והחליט לעשות מעשה- לאחר שאף אוזניות לא סיפקו את רצונו לשמוע מוזיקה תוך כדי תנועה. ג’אד הקים את Jaybird ביוטה, ארה”ב (מקום מדהים שיש בו המון פעילות אאוטדור וספורט). לאחר ההצלחה המסחררת, החברה נרכשה ע”י Logitech השוויצרית ב-2016, והיא ממשיכה לעשות אוזניות ספורט ייעודיות שחושבות על הצרכים שלנו בלייף סטייל האקטיבי. גם המוצר הזה שבמבחן מוסיף אלמנטים מאוד ספציפיים לספורט לעומת קודמו- תופסן לחולצה ועמידות למים וגשם. 

המפרט ותיאור היצרן:

דגם ה-X4 משודרג מדגם ה-X3 ברמת העמידות למים- הם קיבלו תקן IPX7 שמשמעתו שניתן לשטוף אותן לאחר השימוש, התווסף תופסן בעזרתו ניתן להצמיד ולשחרר את האוזניות בקלות. האם הן יהיו נוחות גם לריצות ארוכות? האם הן ישרדו את החורף ואת ריצות הנפח בגשמים? והאם יתאימו בצורה מושלמת לאוזניים הקטנות שלי?

 • אוזניות Jaybird מדגם X4
 • חיי סוללה- 8 שעות.
 • הטענת סוללה מלאה- כשעתיים (הנורית תשנה צבעה מאדום לירוק כשהסוללה מוטענת במלואה).
 • משקל-14.7 גרם.
 • עמידות מלאה למים, זיעה, בוץ והיא מתאימה לספורט אאוטדור. ניתן לרחוץ אותן במים לאחר השימוש (אך לא לשחות עימן).
 • סגנון In-Ear – אוזניות חוט גמישות ורכות הניתנות לנשיאה בתוך כף היד בזמן תנועה.
 • התאמה אישית- הן בעלות שלושה זוגות סנפירים בגדלים שונים (מוכנסים לתנוך האוזן), וארבעה זוגות מתאמי סיליקון וספוג בגדלים שונים, להתאמה מירבית וטובה.
 • עמוד הפייסבוק: Jaybird Israel
 • מחיר- 599 שקלים לצרכן.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

אוזניות Jaybird X4 – מה קיבלנו עם המוצר?

 • נרתיק קטן לנשיאה של האוזניות, וכן האטמים השונים שנלווים אליהן.
 • שלושה גדלים של סנפירים, וכן ארבעה זוגות של אטמים המתחברים לאוזניות הניתנים להחלפה (הקרויות כריות קצה).
 • כבל USB לטעינה.
 • תופסן קטן שמחבר בין האוזניות לדש הבגד.
 • חוברת הדרכה קטנה.
 • בנוסף- ישנה אפליקציה להורדה לסמארטפון המיועדת להתקנה והתאמה מודרכת.

עיצוב:

האריזה עמה מגיע המוצר היא יפה, פשוטה ומינימליסטית כקודמותיה. דגם ה- (X4) החדש של Jaybird ממשיך עם הקו העיצובי הנקי והגמיש כקודמו. תוכן האריזה מספק בהחלט, ואין שום אביזר מיותר או חסר משמעות. הגימור המינימלסטי והגמיש של האוזניות מאפשר נוחות מקסימלית בזמן הספורט- ניתן לרוץ עימם בחופשיות כשהן תלויות על דש הבגד בעזרת תופסן קטן בלבד. ואם יש צורך בכך, להחזיקן ביד, תוך כדי ריצה זה אפשרי בהחלט.

שימוש באוזניות בעלות חוט מקשר, לעתים מטריד שכן יכולים להווצר קשרים בכל פעם שעושים להן “כווץ'”, אבל פה עובי החוט והמרקם שלו מונע את התופעה לחלוטין. החוטים לא מסתבכים אחד בשני תוך כדי הריצה. השלט שנמצא קרוב לאוזנייה הימנית דק, ועדין למראה. הכפתורים בולטים וקלים לתפעול.

אוזניות ריצה

איכות השמע וזמן שימוש

התכונה החזקה של אוזניות Jaybird היא איכות הסאונד. הצלילים שעוברים מבעד לאוזניות הינם נקיים ואיכותיים. השימוש באפליקציה הנילוות מסייעת לכוון ולשלוט בעוצמת הבס והאקולייזר מתוך תבניות מוכנות. ניתן גם ליצור תבנית שכזו לבד, ולשתף אותה עם משתמשים אחרים. הריצות האחרונות נעשו גם בזמנים גשומים. המים ורעש הגשם לא הפריעו לאיכות הסאונד.

קבלת השיחות תוך כדי פעילות אמנם פשוטה, אך איכות הסאונד יורדת בעת מהלך השיחה. רעשי רקע חודרים פנימה והדבר מקשה על רצף שיחה תקין. בידוד הרעש האקטיבי מבחוץ עובד טוב יותר בעת שמיעת מוזיקה ופחות בזמן דיבור. ייתכן וההסבר לכך מתקשר לעוצמת הסאונד. בזמן מוזיקה הסאונד חזק וכולל מגוון צלילים לעומת מלל וטון אחיד בזמן שיחה. חשוב לציין כי קבלת שיחות שלא בעת ריצה הייתה טובה, השמע היה איכותי והשיחה הייתה ללא רעשי רקע. בזמן ריצה,או בכל תזוזה מהירה אחרת, רוחות ורעשי רקע הפריעו למהלך השיחה והיא לא הייתה אחידה וחלקה.

דגם ה-X4 מעניק זמן שימוש של 8 שעות האזנה. במקרה שלא הטענו את הסוללה במלואה, באמצעות הטענה של כ-10 דקות ניתן להשתמש בהן במשך שעה.

ריצה עם אוזניות

כפתורי השליטה

באמצע החוט המקשר בין האוזניות ניתן למצוא את השלט. כבל ה-USB מתחבר ישירות לשלט בהתאמה מושלמת באמצעות ממשק ייחודי בצדו האחד, ובצדו השני הוא נכנס כ USB רגיל למטען חשמלי. חשוב לשים לב כי מרכז השלט המתחבר לכבל, יבש לחלוטין לפני הטעינה.

כפתור ההדלקה והכיבוי העגול נמצא במרכז השלט כך ששני כפתורי הווליום נמצאים בצדדים. כשלוחצים על הכפתור נשמע קול המאשר שהאוזניות נדלקו (Power On) וכשמכבים (Power Off). לאחר אישור ההדלקה, ישנו ציון של אחוזי הטעינה- וזה נמצא מאוד נוח ורלוונטי עבורי.

השלט של אוזניות Jaybird X4 משמש הן לשליטה בעוצמת השמע וגם כמיקרופון לביצוע שיחה, וכן למגוון אפשרויות נוספות כגון חיוג חוזר למספר האחרון שחוייג ע”י לחיצה כפולה על הכפתור האמצעי, מעבר לעוזרת האישית (סירי, ביקסבי ושות’), מעבר לשיחה ממתינה וכן קבלת מצב סוללה עדכני ע”י לחיצה על אחד הכפתורים הצדדיים במצב בו מצב השמע על pause.

אוזניות Jaybird X4

אוזניות Jaybird – נוחות והתאמה אישית ב X4

כשהאוזניות מותאמות היטב, הן יושבות טוב בתוך האוזן ולא זזות במהלך האימון.

עברו מספר ניסויים ובדיקות עברו עד שהצלחתי למצוא את קומבינציית האטמים המושלמת לאוזניי. העובדה שלא חשבתי עליה: חוסר סימטריה בין שתי האוזניים- השתמשתי במידה הכי קטנה של הסנפירים וכן של מתאמי הספוג באוזן אחת, ובמידה אחרת באוזן השניה. איברי גופנו לא סימטריים וניתן להתאים גודל שונה לכל צד. ברגע שניסיתי מספר סוגים בכל אחת מהאוזניים, ההתאמה הייתה טובה מאוד. מומלץ בחום לנסות גדלים וסוגים שונים של מתאמים עד ההגעה לתוצאה מושלמת (או לפחות הכי קרובה לכזו).

ניתן להשתמש בהן בשתי צורות: האחת בצורה שהאוזניות יושבות בצורה הקלאסית בתוך האוזן וכן החוטים המחברים יורדים ממנה מטה. הצורה השנייה- מעבירים את החוט מעל לאוזן, מה שמייצר עיגון וייצוב נוסף ולכן מומלצות לריצה מאומצת יותר- ישנה פחות תזוזה בזמן ריצה או פעילות עצימה.

לאוזניות מוצמד מאחור תופסן (מעין חרוז שיושב על החוט) שתפקידו לווסת את אורך חוט האוזניות, כך שניתן להצמיד ולשחרר אותן לפי הצורך:

Jaybird

החיבור של אוזניות Jaybird X4 לנייד שלנו הוא פשוט וקל: לאחר שפתחנו את רשימת הבלוטות’ שלנו וכן הדלקנו את האוזניות על ידי לחיצה, הסינכרון- הוא פשוט ומיידי. כמו-כן ניתן לחבר שני זוגות של אוזניות לאותו מכשיר לצורך האזנה משותפת.

האפליקציה של אוזניות JayBird

כאמור, הורדת האפליקציה של האוזניות מקלה על השימוש הראשוני ואינטואיטיבית למשתמש. האפליקציה כוללת דיווח על מצב הסוללה, סרטון התאמה מודרכת על הסנפירים וכריות הקצה, וכן הסבר על שתי השיטות לשימוש באוזניות. ישנו פרק קצר של פתרון בעיות ועזרה למשתמש. דרך האפליקציה ניתן להגיע לרשימות השמעה מועדפות המחולקות לפי ז’אנרים שונים. דרכה, ניתן לכוון את עוצמת הבס והאקולייזר מתוך אופציות מוכנות או ע”פ בחירה אישית שלנו.

הבחירות שלנו נשמרות לאורך כל השימוש באוזניות, גם אם נחליף את הנייד. זה נחמד, במיוחד אם משקיעים זמן ואנרגיות בבחירות האישיות. בחרתי להתחבר דרך האפליקציה לרשימות המועדפים שלי בספוטיפיי וזה היה פשוט ונהדר. ישנו חיבור ישיר לספוטיפיי דרך האפליקציה. לשמוע את המוזיקה המועדפת עליי בשדרוג בעוצמה ובאיכות, זה בהחלט מהנה ביותר.

אוזניות Jaybird

ביקורת

אוזניות Jaybird X4 מספקות איכות מצויינת של סאונד. השימוש באוזניות בעת סוגי הספורט הרבים בהן התנסיתי הוכיח כי רעשי הרקע מסוננים בצורה יוצאת דופן עד כדי מסוכנת (בזמן הגלישה באתר סקי, לא שמעתי את אלו שצעקו לי מאחורה), ואילו חבריי לרכיבה קראו לי “זאב בודד”. הסאונד מדהים ואיכות הצלילים גבוהה למדי. יחד עם זאת, כשניסיתי לשוחח בטלפון תוך כדי ריצה על חוף הים, זה היה קשה עד בלתי אפשרי שכן רעשי הרקע הפריעו רבות לאיכות השיחה. עבורי זה עבד פחות טוב בהשוואה לסינון בזמן שמיעת מוזיקה.

עוד נאמר שהעורך לא הצליח להשתמש בהן עקב מבנה האוזן: פתח תעלת האוזן הצרה יותר אצלו מול עובי הצינור (הבסיס עליו מתיישבים האטמים) הנכנס לאוזן באוזניות – לעולם במוצרים המתממשקים לגוף יש אלמנט אישי ספציפי.

אוזניות Jaybird – לסיכום:

בעיני הבחירה בדגם ה-X4 של Jaybird היא בחירה מצויינת לעוסקים בספורט. אוזניות Jaybird האלה גמישות וקלות ביותר. הבשורה המשמחת לספורטאים שטופי הזיעה היא כי הדגם המשופר הנ”ל ישרוד היטב גם את הזיעה שלכם, וגם שטיפה במים קרירים לאחר השימוש.

אצנים למרחקים ארוכים יוכלו לחבוש את האוזניות מעל תנוך האוזן בצורה מהודקת יותר, ואילו ה”חובבנים” יוכלו להשתמש באוזניות בצורה משוחררת ונוחה לסוג האימון. התפסן החדש שלא היה קיים בדגמים הקודמים של Jaybird מסייע לייצב את האוזניות בצורה נוחה יותר על העורף כך שהאוזניות לא “רוקדות” ומציקות בעת האימון.

באופן אישי, השימוש באפליקציה הנילוות סייעה לי בהתאמת האוזניות שלב אחר שלב. האפליקציה ידידותית למשתמש. היא הפכה עבורי את ההתקנה להרבה פחות מסובכת ממה שדמיינתי, וכן הפכה את חוויית ההאזנה למהנה הרבה יותר בזכות ההתאמה האישית (הוספתי מלא בסים ועוצמה), תחושה של מסיבה תוך כדי תנועה. כשאני לא רצה עם חברים, אני נמנית מאלה שפשוט לא יכולים בלי מוזיקה. והניתוק בזמן הריצה מבחינתי, הוא מושלם.

אפשר להזמין מ Jaybird את הדגם הבא? אני רוצה כאלה בדיוק גם לשחייה- חלומי הרטוב (תרתי משמע…)!

מאת: דנית לויטן ורדי
פורסם לראשונה במגזין הריצה: RUNPANEL