החגים בפתח והם באים אלינו חזק ובגדול עם המון זמן פנוי שצריך לשבץ לו פעילויות. איך מארגנים משהו, לא רחוק מהבית (איזור המרכז), שלא דורש הכנה מטורפת, אולם במאמץ לא רב מספק חוויה משפחתית וכיפית?

מאת: אריה פישלר

החום דורש: טיולים קצרים בשעות נוחות

בואו נודה על האמת – מצב הנוף בסוף הקיץ אינו מהמזהירים. מלבד החצבים שמתחילים להציץ, יש לנו הרבה מאד קוצים וצהוב בעיניים. אי לכך, הפיתרון הוא יחסית פשוט…במקום טיולים ארוכים בטמפרטורות שעדין חמות במשך היום, נתמקד בטיולים קצרצרים, שיקחו אותנו אל פינות קטנות ופחות ידועות, כאשר הפוקוס העיקרי הוא צפיה משותפת בשקיעה. בשעות בין הערביים כבר נעים מאד, השקיעה תמיד מרגשת והיא תמיד קצת אחרת מרעותה, שצפינו בה ביום הקודם.

אל תפסידו כתבות מעולות: הרשמו!

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

״טיול שקיעה״ נולד כפעילות של סוף קיץ כחלק מפרוייקט ״ריצטיול״ בקיץ הקודם ובמשך שבועות רבים הלכה והתרחבה. היא משכה משפחות רבות לערבים קסומים שהחלו לקראת תום היום אל תוך הערב. הפורמט פשוט וכמובן אפשר לשנות אותו כרצונכם: כשעה לפני שקיעה הגעה אל אתר הטיול. נעמיס על עצמנו קצת מים לשתיה, משהו קטן לאכול ומצרכים להכנת תה טעים בשילוב עוגיה מתוקה או ואפלים (הכל כמובן מקמח מלא וסוכר חרובים….לא באמת).  יוצאים להליכה קצרה של חצי שעה עד שעה אל נקודת תצפית יפה. נגיע, ננשום עמוק ונתבונן בשמש היורדת לסגירת היום. 

כדאי לזכור שבעונה הזאת, עננים נמוכים מכסים את אזור קו החוף, מה שגורם לשמש להיעלם הרבה יותר מוקדם משעת השקיעה הרישמית. מומלץ מאד, גם לאחר שהשמש נעלמת לחכות בסבלנות. כשהיא באמת יורדת נמוך, מתחילה חגיגה משגעת של אדום, כתום וצהוב שמשתלבים יחד בהילולת צבעים מסחררת.

 

sunset view

תצפית לשקיעה – תל עקד

 

כשהלילה יורד

קצת לפני שהחושך משתלט, אפשר להתחיל לחזור אל מקום החניה. זו חוויה חדשה שמתחילה עכשיו. לא לשכוח לקחת גם פנסים בתיקי הגב, והתנועה חזרה תתבצע בזהירות לאור הפנסים תוך הקשבה לקולות הלילה שמתחילים להישמע. להגברת החוויה הלילית מומלץ מאד להצטייד בפנסי אולטרה סגול, שמאפשרים בקלות זיהוי של עקרבים, הזוהרים בחשיכה. אל פחד, העקרב חושש מכם הרבה יותר. שימרו על מרחק בטוח והאירו עליו בזהירות באמצעות הפנס המיוחד – זו חוויה מרגשת מאד לילדים. כדי להבין מדוע העקרב זוהר בחשיכה תחת אור אולטרה סגול – תוכלו לקרוא כאן.

לסיום סיומת, עם הגעה לרכבים, אפשר להדליק מדורה, מקרשים אשר דאגתם להביא מבעוד מועד יחד איתכם (זה יחסוך הרבה זמן לחפש בסביבתכם בחושך. בשמורות טבע, השימוש בעצים הנמצאים במקום, אסור בהחלט). תוכלו להביא גם בצק וטאבון (סאג׳) ובצורה מהירה לרתום את הילדים להכנת פיתות חמות עליהן תוכלו למרוח את כל מה שהם אוהבים. לאחר פעילות מלאה שכזאת מובטחת שנת לילה מתוקה ועמוקה.

הנה מספר המלצות לאתרים מקסימים ומפתיעים לפעמים בהם תוכלו לצפות בשמש בכל הדרה.

natural snacks

1. פארק קנדה – תל עקד

זוהי גבעה גבוהה הצופה אל מישור החוף בלב פארק קנדה, אשר סמוך למחלף לטרון. על הגבעה מבחר חפירות ארכיאולוגיות (סגורות לגישה נכון לכתיבת שורות אלה), עצי תאנה ומערה.

וויז: מצפור עמק איילון  https://waze.com/ul/hsv8vhu41j

הסבר הגעה: את המכוניות נשאיר בחורשה הסמוכה למצפור. ההגעה היא באמצעות הדרך הראשית של פארק קנדה, כאשר החלק האחרון קצת משובש בבורות ומגיע לשיא הגובה בפארק.

tabun pita

פיתה בטאבון

בחורשה הקטנה ניתן לערוך מדורה והכנת פיתות לאחר הטיול. ממקום החניה ננוע רגלית מעט דרומה, נזהה מעבר בקר ונחצה אותו. מכאן ניתן ללכת בשביל צר (שאינו מסומן) הלוקח חצי ימינה או בשתי דרכי העפר הרחבות שממשיכות ישר. דרכי העפר לוקחות אותנו עד לראש הגבעה של תל עקד (כ-800 מ׳ הליכה). נתקדם עד לחלק המערבי ביותר של הגבעה שם נגלה לפנינו מלמעלה מישור החוף ונראה היטב את השמש השוקעת. נחזור באותה דרך.

directions

2. יער הקדושים – מערת בני ברית

יער הקדושים הוא האזור בו מתחילים להתרומם הרי ירושלים בקצה שפלת החוף. מדובר בעמק בו עובר נחל כיסלון ומצדדיו הגדות התלולות והמרהיבות של יער הקדושים.

וויז: מערת בני ברית https://waze.com/ul/hsv8uv0uee (מניסיון העבר, הניווט של וויז ישירות למערת בני ברית עלול לקחת אתכם בדרכי עפר לא נוחות למעבר. לכן, מומלץ לנווט ליקב פלם https://waze.com/ul/hsv8uubckc הנמצא בכניסה ליער ומשם באמצעות הקישור למעלה להמשך למערה)

road map

הסבר הגעה: נקודת החניה צמודה לרחבת זיכרון. המערה עצמה טבעית, סגורה בדרך כלל ואינה מעניינת לכשעצמה. מדובר באתר שהוכשר על ידי קק״ל כאתר הנצחה והתייחדות עם זכר קורבנות השואה. צמוד למערה עולה שביל הליכה תלול מסומן בירוק. השביל רצוף מדרגות עץ בחלקו התחתון ומדרגות סלע בעליון. זוהי הליכה קצרה מאד, אולם תלולה ביותר ומאתגרת מעט. מדובר בכ-300 מ׳ הליכה לכל כיוון במהלכם צוברים גובה של 110 מ׳. השביל מגיע לשטח רחב ובו מספר ספסלי עץ. שם כדאי לעצור, להחזיר את הנשימה ולארגן הכנת תה. במקום תצפית יפה מערבה וגם בדרך לפיסגה תגיעו לסלע גדול ומרשים ממנו נפרש נוף מהמם. 

לאחר השקיעה נחזור באותה דרך. כדאי להיצמד לילדים הקטנים ולסייע להם בירידה התלולה חזרה. כאן חשוב במיוחד לא לשכוח פנסים כדי להתגבר בזהירות על המכשולים השונים בחשיכה. בנקודת החניה תוכלו להדליק מדורה ולהכין פיתות על הסאג׳.

view rock

סלע התצפית בדרך אל הפיסגה – מעל מערת בני ברית

3. הר תנופה – יער הנשיא

בעיני, זהו אולי המקום המרשים ביותר מבין המוצעים כאן. למרות שהשנה פקדה שריפה את האזור ושיפולי הר תנופה קצת חרוכים, המצפה נותר על כנו והנוף הנשקף ממנו, אחרי מאמץ ההגעה, הוא באמת עוצר נשימה. לתצפית של הר תנופה ניתן להגיע גם ללא הליכה אם כי בזמן כתיבת הכתבה מצאנו כי עץ גדול חוסם את שביל הנסיעה, כ-2 ק״מ מהתצפית. 

בסביבה מבחר דרכי עפר נוספות, אולם לא כולן מתאימות לרכב פרטי רגיל. בנוסף, ההגעה מהכביש היא לא קצרה, אולם דרך הפסלים המובילה עד להר והיער עצמו עשיר במבחר אתרים ופינות נהדרות (מרפסת התצפית לבית שמש (מצפה צרעה), קבר שימשון ועוד). במקרה הזה שווה להגיע מוקדם, להסתובב ביער ובדרך הפסלים ולהגיע בניחותא לקראת שקיעה לסביבות הר תנופה. במידה ותבחרו ללכת ברגל מומלץ לעצור את הרכב בפיצול השבילים שחור-כחול ולהמשיך רגלית בשביל הכחול 2 ק״מ (לכל כיוון), בדרך עפר נוחה להליכה, עד למצפור עופר שוורץ בהר תנופה.

map

וויז: הר תנופה https://waze.com/ul/hsv8ugf0y8

הסבר הגעה: הכניסה לדרך הפסלים ויער הנשיא מכביש 44 סמוך לצומת שמשון. 4 ק״מ על כביש אספלט יקחו אתכם עד קבר שימשון. מהקבר הדרך הופכת פחות נעימה לרכב רגיל. אל תתנו לשלטי ה-4X4 להבהיל אתכם. במקום גם שלטים האוסרים כניסת אוטובוסים להמשך. 

המשיכו ישר עוד כק״מ עד לפיצול שחור-כחול. אם הדרך פנויה (סביר כי קק״ל יפנו את המכשולים בשלב כזה או אחר) תוכלו לבחור אם להמשיך להתקדם ברכב ל-2 הק״מ האחרונים או לחלופין להמשיך רגלית. סך הכל מכביש 44 ועד למצפור הר תנופה, 7 ק״מ של דרך אספלט מפותלת מאד בשילוב דרכי עפר עם מספר מקטעים פחות נוחים. 

sky view

שקיעה בהר תנופה

4. שמורת המסרק

שמורת המסרק היא אולי הנקודה הפחות יוצאת דופן בהצעות שהעליתי כאן. הרי מדובר בשמורת טבע מתועדת היטב. יחד עם זאת, במשך השנים גיליתי שהציבור לא תמיד מודע לפנינה הקטנה הזאת השוכנת בלב הרי ירושלים. מדובר באתר קטן מדי לטיול משמעותי. אורך השביל המעגלי בשמורה הוא בסך הכל כק״מ אחד. דווקא עובדה זו, בשילוב התצפית המדהימה מעל הישוב בית מאיר, הופכת את השמורה כמקום אידיאלי לטיול שקיעה. מדובר בהליכה נינוחה ונעימה בתוך יער ״פיות״, קסום, רצוף מערות קטנות וצימחיה עשירה. 

mountain

החיסרון היחיד באתר הוא שלא ניתן להדליק אש בסביבתו בכלל, בגלל החשש הכבד לשריפה, בדומה לאסון השריפה הגדול של שנת 2001 בו הוחרבו רוב עצי האורן העתיקים בשמורה (בני למעלה מ-100 שנה). ניתן להדליק מדורה ולבשל באתרי הפיקניק הפזורים לאורך הכביש המוביל לבית מאיר ממחלף שורש.

kids sunset

תצפית משמורת המסרק

 

וויז: שמורת המסרק https://waze.com/ul/hsv8uv7vky

הסבר הגעה: רחבת חניה נוחה בכניסה לשמורה. משם מתחיל השביל המעגלי במעלה מדרגות. מומלץ לבצע נגד כיוון השעון. רחבת התצפית נמצאת בחלק המערבי ביותר של השמורה, בערך באמצע הדרך. 


חדשות OutPanel.co.il בטלגרם- הצטרפו: https://t.me/OUTPANEL