”הוא היה גיבור הוא קרא לדרור”- לקראת ל”ג בעומר הקרב ובא נספר על מרד בר כוכבא, על דמותו של האיש ועל ההכנות למרד. נתמקד בתופעת מערכות המסתור שהיו חלק ממערך ההגנה היישובי ונבנו כחלק מההכנות למרד. כדוגמא נביא כמה ממערכות המסתור המעניינות ביותר, חלקן מוסדרות לטיול וחלקן לא.

מאת יואב נגב

מומלץ – לחצו פה לערוץ אאוטפאנל בטלגרם

דמותו המיתולוגית של בר כוכבא 

אגדות רבות נקשרו סביב דמותו של אותו מנהיג כמעט מיתולוגי שהוביל את יהודה לפני כמעט אלפיים שנה לניצחון מוחץ נגד הרומאים ולהקמת מדינה עצמאית ולאחר מכן לתבוסה קשה ומרה שעלתה בחייהם של עשרות אלפים ובמחיקת כמעט כל שריד לישוב היהודי ביהודה. 

רבים הסיפורים והאגדות על אומץ ליבו וקשיחותו: ״בשעה שיוצא למלחמה היה מקבל אבני בליסטרה באחד מארכובותיו והייתה ניתזת ממנו והורגת כמה אנשים״. משה דיין בבואו לתאר את עוז רוחו של מאיר הר ציון השווה אותו לבר כוכבא וכינה אותו “הלוחם היהודי הגדול ביותר מאז בר-כוכבא” היחס כלפיו בין החכמים של אותה תקופה היה שנוי במחלוקת. בעוד רבי עקיבא חשב שמדובר במשיח אחרים חשבו אחרת. 

עדויות כתובות ראשונות

בסוף שנות ה 40 של המאה ה20 ולאורך שנות החמישים התחילו להגיע אל שוק העתיקות מגילות ואיגרות כתובות שמקורן במערות במדבר יהודה. האקלים היבש והגישה הקשה למערות די היה בהן על מנת לשמור על אותם טקסטים כתובים על גבי פפירוסים או קלפי עור מפני מזג האוויר בעלי חיים ובני אדם. בשנת 1960 הוחלט על יציאה למבצע ״מדבר יהודה״. מדבר יהודה חולק בין 4 חוקרים – יוחנן אהרוני, פסח בר אדון, נחמן אביגד ויגאל ידין. יגאל ידין חפר את מערת האיגרות בגדה הצפונית של נחל חבר. לראשונה קרמה עור וגידים דמותו של בר כוכבא לאחר שהתגלו בה אגרות ששלח ״שמעון בן כוסבה נשיא ישראל״ אל מפקדי עין גדי במרד. האיגרות הכילו פקודות שונות שמהן ניבטה דמותו של בר כוכבא כשומר מצוות וכאדם תקיף ואפילו אגרסיבי שמאיים לבל ימולאו פקודותיו.

ההכנות למרד

בעת העתיקה נהגו לחצוב מתקנים תת קרקעיים שונים לשימושים שונים למשל בתי בד, בורות מים, מקוואות ומחצבות. אלה היו נפוצים בעיקר בשפלת יהודה בגלל המסלע הנוח לחציבתם. אני יכול להפליג ולומר שלא מוכר לי ולו ישוב עתיק אחד בכל שפלת יהודה שאין בו חללים תת קרקעיים חצובים. מתוך תיאוריו של דיו קסיוס (ההיסטוריון החשוב ביותר לענייני מרד בר כוכבא) אנו למדים שיהודי ארץ ישראל, כהכנה למרד, השתמשו באותם חללים תת קרקעיים ואף חיברו אותם לרשת מסועפת של מחילות צרות ומפותלות עם מאפיינים אדריכליים מובהקים. כל כך חשובות היו ההכנות למרד עד שחלק גדול מהמתקנים התת קרקעיים האלה יצא מכלל שימוש רק כדי להוות חלק מאותה תשתית הגנה ישובית.

תפוצת מערכות המסתור

מנתוני הסקרים והחפירות שנערכו לאורך השנים ניתן להעריך את מספר מערכות המסתור המתועדות לכ 350 מערכות מסתור בגדלים שונים. ממערכות מסתור משפחתיות קטנות ועד למערכות ענק ציבוריות. עיקר התפוצה של מערכות המסתור הינה בשפלת יהודה אולם ניתן למצוא מערכות מסתור גם בהר חברון, בחבל בנימין, בצפון הנגב ואפילו בגליל. 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

נסקור כעת חמש מערכות מסתור מאפיינות (לא בכולן ניתן לטייל באישור ובכולן סכנת קדחת המערות):

חירבת מדרס (מערכת 20)

בלי ספק המוכרת והמטויילת מבין כל מערכות המסתור בארץ. הכניסה אל המערכת הינה בסמוך לראשו של בור פעמון גדול, ומוצאה לאחר מעבר במספר מחילות צרות ומעברים קשים בחלק נמוך יותר שלו. בתוך המערכת יש מסלול מסומן ומוביל אליה שביל נוח להליכה, 5 דקות הליכה מחניון מוסדר. לאורך המערכת נוכל להבחין במספר מאפיינים מובהקים של מערכות המסתור – שקעי נרות, מחילות צרות ומפותלות, פניות חדות של 90 מעלות, חדרי שהיה ומתקני איחסון. נשים לב גם למתקנים השונים שהמערכת עוברת דרכם ושקדמו לה. יש לציין שבחורבת מדרס קיימות עוד מספר מערכות מסתור, האחרונה שבהן התגלתה בחפירה לפני כשנתיים אבל כיום רק מערכת 20 מוסדרת ומותרת לטיול.

 

המסתור בנקיק

יש לציין ראשית כי במערכת המסתור בחורבת נקיק יש קדחת מערות ודאית. לאחר אחד מהסיורים שלנו במערכת חלתה אחת מבנות הקבוצה בקדחת מערות. אבל כל זה לא מפריע מלהכריז עליה כעל אחת ממערכות המסתור המסועפות והמרשימות ביותר. חורבת נקיק היא החורבה הראשונה שנסקרה במסגרת סקר מערכות המסתור בשנת 1979. מערכת  המסתור הגדולה של חורבת נקיק עשויה בצורה מוקפדת להפליא כמבוך ענק שחוצה עשרות רבות של מתקנים ומותקנים בו חדרי שהיה וחדרי איסום רבים (אינדיקציה ליכולת של המערכת להכיל מספר רב של אנשים בו זמנית). לאורך כל המחילות הותקנו שקעים לנרות שמן ובין אגפים שונים הותקנו מנגנוני נעילה אשר יכלו לשמש את השוהים במקלט באם הצליח לחדור אויב אל חלק מהמערכת.

המסתור בחירבת רפיע (מערכת 40)

אחת ממערכות המסתור הפופולריות ביותר בשפלת יהודה בקרב חובבי הזחילה והמחשכים. זוהי אחת ממערכות המסתור המסועפות ביותר אם לא המסועפת והארוכה מכולן. למערכת פתחים רבים והיא יחסית נוחה לתנועה לכל אורכה (אם כי יחסית היא מילת המפתח כאן) כמו בשאר מערכות המסתור גם כאן חוצה המערכת חללים רבים ששמשו בעבר כמתקנים לשימושים שונים ופתחם המקורי נחסם על מנת להסוותם. עם רכב 4 על 4 ניתן להגיע ממש עד לאוכף שבו ממוקמת המערכת הגדולה. הכניסה למערכת על האוכף, מערבית לשביל, מתחת לשיח אלת המסטיק.

ת המסתור של חירבת זיכרי

מערכת מסתור יפה ומסועפת המשמשת בשנים האחרונות לאימון יחידות צבאיות המתעסקות בתחום המנהרות. ניתן להגיע כמה עשרות מטרים מפתח המערכת ולהחנות מתחת לעץ חרוב בעל נוף מרשים וצל מפנק. בעמוד ענן מופיעה מפה של המערכת אבל היא חלקית. בתוך המערכת עצמה חרץ מישהו חצים המכוונים מסלול זחילה כלשהו בתוכה. אנו ממליצים ומבקשים בכל לשון של בקשה להימנע מלנהוג בצורה כזו. אין להשאיר שום סימן ואין לפגוע או להזיז שום חפץ או בעל חיים ממקומו.

מערכת המסתור בקנים

חירבת קנים הסמוכה לגבעת ישעיהו מוכרת בעיקר לחובבי האפניים הפוקדים את סינגל קנים הפופולרי. ניתן להחנות את הרכב בקצה המזרחי של גבעת ישעיהו ולצאת דרך פשפש בגדר אל חירבת קנים. בעונת האביב האיזור זרוע פריחה מרהיבה. בראש הגבעה מתחת לעץ תאנה נמצא פתחה של המערכת. המערכת איננה מהגדולות בשפלת יהודה אך יש בה אלמנטים רבים המאפיינים תופעה זו. יש לשים לב שמחילות המסתור חוצות כמה בורות עמוקים שבחלקם יש סולם. אולם באחת הפעמים שביקרתי במערכת הסולם נעלם ולא ניתן היה לרדת אל אחד הבורות ומשם ולהמשיך ולהסתובב בחלקים עמוקים יותר של המערכת.

קוד ההתנהגות במערות:

  1. שימוש בפנסים בלבד – לא נרות !!
  2. אין להשאיר חוטים במערכת 
  3. אין להשאיר זבל במערכת. אנא נסו לקחת זבל של אחרים אתכם במידת האפשר.
  4. בשום פנים ואופן לא לקחת פריטים ארכיאולוגים. מצאתם משהו מעניין ? צלמו ודווחו
  5. אין להכנס למערכות הללו בתקופת החורף בין החודשים נובמבר לאפריל מחשש הפרעה לעטלפים.
  6. בחלק ממערכות המסתור הללו קיימת נוכחות של קדחת מערות אנו ממליצים להמנע מכניסה אליהן. אבל אם החלטתם בכל זאת להכנס יש להתלבש בהתאם.
  7. במידה ונעקצתם פנו לטיפול רפואי בהקדם האפשרי – קיים היום טיפול מונע יעיל לקדחת מערות.