החורף הגיע, ומגיע לכם חופשה חורפית, זולה, כייפית, ועם מסלולים מצוינים לאופניים ריצה או הייקינג! עכשיו הזמן לתפוס את המקום ביעדים המדבריים לפני שהכל ייחסם- אז אנחנו רוצים לתת לכם מתכון שלם ותפור לחופשה בת יומיים וחצי בחאן תמרים שביישוב צוקים בערבה.

מאת: גיא חלמיש ( OUTPANEL | BIKEPANEL | RUNPANEL)

צילום: עופר עברי, יוג’ין לויט, גיא חלמיש

הסרט:

מתכון קלאסי לסופ”ש או שני לילות

אחת לכמה חודשים אנחנו עושים “FUNPANEL”- הכותבים של אאוט, ראן ובייק – פאנל, מערכת הפאנלים על רוכביה, רציה וטייליה, אל חופשה אקטיבית משותפת במקום חדש שמזמין אותנו. הפעם היו אלו חאן תמרים בישוב צוקים אשר בערבה, המסעדות בסביבה, והמסלולים היפים שיש לערבה התיכונה להציע.

ערבה

המתכון מתבסס על שני לילות ושני ימים מלאים: מגיעים בערב קודם, נהנים יומיים בשטח, וחוזרים הביתה בערב היום השני בשטח. זה קלאסי ליציאה בחמישי בערב וחזרה במוצ”ש בלי להזדקק לימי חופש. אנחנו הלכנו על אמצע השבוע דווקא- שני ערב, רביעי חמישי (השבוע טס ככה, לא תרגישו שהיו סביב זה גם ימי עבודה!).

הערבה

הבאנו לכם פה בכתבה מעט רעיונות לרכיבות וריצות במקום ביומיים האלה. לנו היו חברים מקומיים שמאוד עזרו לנו בתכנון, אבל זה קל: עם תוכנת הניווט בסלולרי Trailze תוכלו למצוא מסלולים להליכה ולרכיבה בקלות רבה בכל מקום שתנחתו בו בארץ. השלמת קצת מידע מהרשת, ואתם מגיעים לפה מוכנים עם לוח זמנים מדוקדק משלכם, או – עם ההמלצות שלנו שפה.

בערבה

הכירו את חאן תמרים ביישוב צוקים

חאן כשמו כן הוא זה מקום שמאפשר לינה זולה יחסית לקבוצות בד”כ. יש פה כמה וכמה מבנים שיש בהם חימום/מיזוג, שטיחים ומזרונים ומגיעים אליהם עם שקי שינה/סמיכות ומצעים כמה חברה וחולקים את החלל. יש פה גם חלל ענק גדול יותר שמאפשר לארח קבוצות גדולות ממש, או אירועים, סדנאות וכ’. אפילו חתונות ייחודיות עושים פה כשזוגות בוחרים להביא את כל אורחיהם לחוויה אחרת במדבר.

ערבה תיכונה

הקטע של המקום נובע מהזוג שמנהל אותו- אורית ושמחון, בשנות החמישים לחייהם שעברו באמצע החיים לערבה, והקימו את הכל מאפס! הוא בנה פה כל ספסל וכל מבנה בעצמו, במו ידיו במשך שלוש שנים – את המנגלים ריתך, את כל המבנים בנה, את הריהוט ניגר- מדהים. אורית אחראית על כל הקשר עם האורחים והניהול, והרגשנו כולנו אורחים רצויים, ועם לא מעט הערכה לאנשים האלה.

חאן תמרים

המקום מקסים! התשתית מאוד נוחה, ויש פה מבנה של מטבח ואזורי אכילה נעימים לידו, וגם מבנה נקי ומתוחזק של שירותים ומקלחות, והמים חמים תמיד. מסביב – הכל משובץ בפינות ישיבה מעץ, אזורי מנגל, ערסל ופינות זולה קטנות. גם מי שמגיע ממסע בשטח בראש של קמפינג או בייקפאקינג יכול להציב פה את האוהל שלו, ולהתרענן עם מקלחת נורמלית וארוחות טעימות באורסולה או במעדניה כביש 90- שני המקומות הקרובים (מרחק הליכה) שעליהם נפרט בהמשך.

חאן תמרים

קרוב לחאן תמרים בצוקים: שביל ישראל

הזמנת מקום ומחירים:

להזמנת מקום תתקשרו לאורית קלומק: 052-866-6077, והנה לינק לדף הפייסבוק.

  • מבני הבקתות ל 10 אורחים: 1200 ש”ח ללילה.
  • ביקתה של 6 אורחים: 720 ש”ח ללילה.
  • המבנה הגדול- עם מקום ל 50 מתאכסנים לקב’ של מינ’ 25 אורחים לפי 120 ש”ח לאדם ללילה.
  • אם מגיעים 4 אנשים נותנים הנחה על בקתה של 6: 600 ש”ח ללילה.
  • קמפינג: 80 ש”ח לאורח ללילה. ואפשר גם לשכור מזרוני שטח (10 ש”ח ללילה).

חופשה

הערבה והמדבר מזמינים אתכם

אורית מהחאן מספרת לנו: “צוקים הוא יישוב תיירותי קהילתי צעיר מ 2004, אנחנו הבית הראשון על ההר.  אנשים שמגיעים אלינו יכולים להנות ממסלולי השטח, מרחק נגיעה משביל ישראל. רוכבי אופניים שמגיעים מטיילים על המסלולים של סובב ערבה, ויש כאן גם את האפשרות לרכבי שטח בנחל עשוש שעושים את ציר המעיינות ונהנים מהנוף של המדבר.

בנוסף בשנים האחרונות הערבה מאוד התעוררה מבחינה תיירותית ויש כאן אטרקציות, גם בצוקים עצמה. יש כפר אומנים ומדי יום שישי יש כאן הפנינג מאוד גדול של כמה שעות שבו כולם פותחים את המקומות שלהם, ויש סדנאות והפעלות ולפעמים אומן אורח. למשל בשבוע הבא יש לנו פסטיבל שלם לכבוד חנוכה ביום מושקע ונעים. חשוב לציין שיש גם מקומות הסעדה שנפתחו בערבה, ויש אפשרות למטיילים לשכור רכבי שטח ותום קאר. יש פה בחור שמשכיר ומפעיל טיולי אופניים, יש מדריכים”.

טיול

אנשים שמגיעים ומתארחים בחאן מקבלים עצות מאורית שתפנה אתכם. “אנחנו עובדים פה עם המון שיתופי פעולה ויש הרבה פרגון הדדי בערבה, ותמיד חוזרים אלי עם שאלות ואני עוזרת ומייעצת עם כל מה שאני יכולה. אפשר גם להתייעץ עם בית ספר שדה ערבה, ויש להם חוברת מסלולים מותאמים גם למשפחות, יש את נחל ברק שהוא מסלול מעט מאתגר אבל מקסים- הגבים בימים אלה מלאים שם, יש את “הורדית” וגם פה מאחורה, אפשר ללכת במרחק נגיעה מהחאן בנחל צופר או נחל עשוש.”

שביל ישראל

טיולי הליכה מומלצים

שלושה מסלולים קלאסיים באזור הערבה התיכונה שאפשר לעשות כמסלולים יומיים או להאריך למסלולים בני כמה ימים:

ורדית ברק

מסלול חד יומי קלאסי ויפהפה למיטיבי לכת, עובר בשני קניונים מצוקיים ומעט מאתגרים (עשוי להיות בעייתי לסובלים מפחד גבהים וילדים בגיל שמונה ומטה), כולל סולמות ברזל ושימוש בחבלים שמותקנים במקום, לאחר הגשמים מצריך גם כניסה לגבים קרים ויפים ושחייה. ההליכה על רמת ברק בין שני הקניונים מבטיחה תצפיות נפלאות לירדן, לאפיק נחל פארן ולרמת ברק. יש לקחת בחשבון שהחזרה מקניון הורדית אל הרכב מצריכה הליכה ארוכה בערוץ נחל פארן או היעזרות ב”מקפיצן”. אין מים לאורך המסלול וחשוב להצטייד בהתאם. חשוב ביותר – יש להתעדכן באשר לאפשרות שטפונות ואין להכנס לקניונים בשום פנים במקרה של סיכוי לגשם!

נחל אמציה

נחל אמציה

הליכה ממרכז ספיר לחניון הלילה של נחל צבירה:

מסלול של כ-4 שעות הליכה בתוואי שטח מדבריים ומגוונים עם שפע של תופעות גאולוגיות מרשימות ומרתקות. זהו מקטע של שביל ישראל וניתן להמשיך ממנו עד לחניון הלילה של נחל חולית ובהמשך (יום נוסף) למכתש רמון. אין מים לאורך המסלול וחשוב להצטייד בהתאם. מסלול לא מעגלי – ניתן לקבוע עם “מקפיצן” איסוף חזרה לספיר בסוף היום.

מדבר

נחל מסור:

מסלול מעגלי קצר ויפה של כשעתיים שלוש שמצריך נסיעה של כארבעים דקות מכביש הערבה בערוצו המדברי של נחל מסור (הדרך איננה קלה אך עבירה גם לרכב פרטי). הליכה בקניון נחל מסור בין מצוקי אבן גיר וקונגלומרט ועלייה נהדרת על משטחים משופעים של אבן גיר עם ידיות אחיזה מברזל אל ראש ההר. מן הפסגה – תצפית נהדרת אל צפון הערבה, ערוץ השבר של נחל מסור ובית קברות נבטי בדואי שנמצא על שפתו.

במדבר

איפה אוכלים?

מי שרוצה להכין בעצמו יש פה מטבח מדוגם שמאפשר את הכל, אבל אנחנו רצינו לחוות את המקומות שיש לסביבה להציע. לקחנו על עצמנו לפרט קצת יותר בכתבה הייעודית שתוכלו לקרוא באאוטפאנל, והנה התקציר:

  • “אורסולה” בצוקים-  השראה גרמנית, נקניקיות ותפו”א, שפצל’ה ולקינוח שטרודלים (כמובן). אתר האינטרנט. ניצן: 08-6444421.
  • דק בר בעין יהב– לרעבים באמת: מטבח ישראלי בשרי וגם חומוס איכותי ממש. גם קייטרינג למטיילי הסביבה. עמוד הפייסבוק. יואב: 052-366-6638
  • מעדניה כביש 90 בצוקים- מעדניה בסטייל מוקפד שמגישה תבשילים וסנדביצ’ים לצד אספקת מצרכים איכותיים ובשר למטיילי האזור שמבשלים לבד. עמוד הפייסבוק. טלפון: 08-939-8886.
  • ארוחת בוקר של עפרוני במדבר- מביאים את הארוחה המפנקת אליכם לצימר. משק עפרוני גם מספק תמרי מג’הול להזמנות- שרון עפרוני בטל’ 052-366-5962. עמוד הפייסבוק.
  • ארוחת בוקר בגן ירק במושב צופר- חובה, פשוט חובה להגיע לארוחת בוקר בגן האורגני הקסום הזה מתחם גידול ורכיבים טריים מאוד. להזמנות: רונית אלעזרי 052-366-6819. עמוד הפייסבוק.

 

סיכום: מקומות יפים ואנשים נחמדים בערבה

פגשנו מקומות יפים מאוד, שקטים ונוסכי שלווה. המדבר מרגיע, ויש משהו באווירה של הערבה התיכונה שהוא מזמין וכייפי. האנשים פה איכותיים מאוד, ומצד שני לא מעופפים כמו במקומות מדבריים אחרים שאנחנו מכירים- הם יצרו תשתית תיירותית עניינית ומקצוענית שממשיכה להתפתח כל הזמן. ללא יוצא מהכלל כל מי שפגשנו היו מקסים וחיובי, וזה עושה חשק גדול לחזור ולפגוש אותם שוב. אנחנו עוד נגיע לכן לחקור הרבה יותר לעומק את הסביבה הזו!